Samoklęski – Wieś w Województwie Podkarpackim
Samoklęski to wieś położona w województwie podkarpackim, w powiecie jasielskim, w gminie Osiek Jasielski. W latach 1975–1998 miejscowość była częścią województwa krośnieńskiego. Jest siedzibą parafii św. Marii Magdaleny, należącej do dekanatu Nowy Żmigród w diecezji rzeszowskiej.
Położenie
Wieś znajduje się na wysokości 280–310 m n.p.m. na skraju Pogórza Jasielskiego, w pobliżu masywu Bucznika. Leży nad potokiem Szczawa, w pobliżu drogi z Gorlic do Nowego Żmigrodu. W okolicy występują pagórki i lasy, w tym las Gamrat na południu.
Nazwa
Nazwa Samoklęski budzi dyskusje wśród historyków. Dawniej znana jako Sowoklęski, jej etymologia może wskazywać na związki z sowami lub być związana z mieszkańcami.
Historia
Historia wsi sięga XII/XIII wieku, kiedy to była własnością książęcą. W 1332 roku przeszła w ręce Pietra Petkowa. W 1487 roku urodził się tu biskup Piotr Gamrat. Wieś była świadkiem wielu wydarzeń historycznych, w tym bitew podczas Konfederacji barskiej.
W kolejnych latach Samoklęski zmieniały właścicieli, w tym rodów Mniszchów i Stadnickich. W czasie I i II wojny światowej wieś ucierpiała z powodu działań wojennych oraz obecności oddziałów AK.
Atrakcje turystyczne
- Kościół parafialny: Zbudowany w XIX wieku, pierwotny kościół drewniany powstał w 1605 roku.
- Ruiny dworu obronnego: Pozostałości XVI wieku, gdzie Jerzy Mniszech przyjmował Dymitra Samozwańca.
- Dawna karczma: Z XIX wieku, będąca częścią lokalnej historii.
- Źródło wody mineralnej: Znajdujące się w pobliżu kaplicy w Mrukowej.
- Transgraniczny Szlak Naftowy: Miejsce związane z historią przemysłu naftowego.
- Młyn wiatrowy: Drewniany młyn zbudowany w 1950 roku.
Samoklęski to wieś o bogatej historii i atrakcyjnych miejscach, które warto odwiedzić, zarówno ze względu na walory kulturowe, jak i naturalne.