Sambor II – Książę Tczewski
Sambor II (ur. 1211/1212, zm. 30 grudnia 1277/1278) był księciem lubiszewsko-tczewskim, synem Mściwoja I i ojcem Małgorzaty. Po śmierci ojca, zgodnie z testamentem, jego brat Świętopełk objął rządy, a Sambor pozostawał pod jego opieką przez dwanaście lat.
Data objęcia przez Sambora samodzielnych rządów jest niepewna, ale przypuszcza się, że miało to miejsce w 1233 roku. W jego dzielnicy znajdowały się tereny takie jak: gniewska, goręczyńska, kościerska i starogardzka, a stolicą księstwa było Lubiszewo. W 1233 ożenił się z Matyldą, córką księcia meklemburskiego.
Wojny i Sojusze
W 1234 roku Sambor walczył razem z Świętopełkiem w bitwie z Prusami. Po konflikcie z bratem, Świętopełkiem, Sambor został wygnany z Pomorza w 1236 roku i schronił się na ziemi krzyżackiej. W 1242 rozpoczęła się długotrwała wojna między Świętopełkiem a Krzyżakami, w której Sambor i jego brat Racibor dołączyli do koalicji przeciwko Świętopełkowi.
- 1243 – Zawarcie pokoju po pierwszym etapie wojen.
- 1248 – Nowy pokój, spór oddany pod arbitraż papieski.
- 1253 – Sambor odzyskuje swoją dzielnicę po zawarciu pokoju z Krzyżakami.
Reforma i Klasztor
W latach pięćdziesiątych XIII wieku w otoczeniu Sambora wzrastało znaczenie niemieckich rycerzy i mieszczan, co prowadziło do lokacji Tczewa na prawie lubeckim. W 1258 roku ufundował klasztor cystersów w Pogódkach, jednak jego decyzje doprowadziły do konfliktu z papieżem, skutkującego ekskomuniką w 1266 roku.
Ostatnie Lata i Śmierć
Po śmierci Świętopełka w 1266 roku, Sambor uczestniczył w wojnie o Pomorze Gdańskie, jednak po jej przegranej udał się na Kujawy. W 1271 roku został wzięty do niewoli przez Bolesława Pobożnego, a po uwolnieniu zgłosił się do Krzyżaków, z którymi podpisał umowy dotyczące ziemi gniewskiej.
Sambor zmarł 30 grudnia 1277/1278, pozostawiając po sobie pięć córek i syna Sobiesława, który zmarł młodo. Po jego śmierci Krzyżacy domagali się uznania darowizn Sambora dla zakonu.
Rodzina Sambora II
- Żona: Matylda
- Syn: Sobiesław
- Córki: Małgorzata, Zwinisława, Eufemia, Salomea, Gertruda