Wyspa Samar
Wyspa Samar, położona w środkowej części Filipin, ma powierzchnię 13 428,8 km² oraz populację wynoszącą 1 909 537 mieszkańców. Jest otoczona wodami: od zachodu przez Morze Samar, od wschodu przez Ocean Spokojny, a od południa przez Zatokę Leyte. Cieśnina San Juanico, łącząca Samar z wyspą Leyte, ma długość 2162 m, a na północy wyspę oddziela cieśnina San Bernardino od Luzonu.
Geografia i przyroda
Powierzchnia wyspy jest w większości wyżynna, z lasami równikowymi, a tylko północna część jest nizinna. Najwyższym punktem na wyspie jest Mount Huraw, osiągający 890 m n.p.m. Wody rzek płyną w kierunku wschodnim do Oceanu Spokojnego, a wybrzeża otoczone są rafami koralowymi.
Gospodarka
Na Samar znajdują się największe plantacje banana manilskiego w kraju. Oprócz tego uprawia się kukurydzę, ryż oraz palmy kokosowe. Wyspa posiada także rozwinięte rybołówstwo oraz eksploatuje bogactwa naturalne, takie jak rudy żelaza, miedzi i węgla brunatnego.
Podział administracyjny
Administracyjnie Samar dzieli się na trzy prowincje:
- Samar
- Eastern Samar
- Northern Samar
Główne miasta wyspy to Calbayog, Catbalogan i Borongan.
Historia
W rejonie wyspy miała miejsce jedna z największych bitew morskich II wojny światowej. W 2013 roku wyspa została dotknięta przez tajfun Haiyan, który według wstępnych szacunków zabił co najmniej 300 osób.