Król Salomon Węgierski
Salomon, syn króla Andrzeja I, był królem Węgier w latach 1063–1074, koronowany w 1057 roku. Jego panowanie przypadło na burzliwy okres walk o władzę w kraju.
Wojna o sukcesję
W 1057 roku Salomon został koronowany na króla, co naruszyło wcześniejszą umowę, która przyznawała sukcesję jego wujowi Beli. Andrzej I, jego ojciec, w celu zabezpieczenia władzy, szukał sojuszników, w tym w cesarstwie rzymskim. W 1060 roku Bela, wspierany przez Polskę, pokonał wojska Andrzeja, a w 1061 roku koronował się na króla Węgier.
Powrót Salomona na tron
Po śmierci Beli w 1063 roku, na Węgry wkroczyło niemieckie wojsko, wspierające Salomona. Po udanej kampanii, w 1064 roku osiągnięto ugodę, na mocy której Salomon pozostał królem, a synowie Beli otrzymali część terytoriów.
Utrata władzy
W 1073 roku Gejza, syn Beli, zaatakował Salomona, który nie mógł liczyć na pomoc z Niemiec. W 1074 roku Salomon został pokonany w bitwie pod Mogyoród i zmuszony do ucieczki. Gejza koronował się na króla, a Salomon, próbując odzyskać tron, obiecał uczynić Węgry lennikiem cesarstwa.
Próby odzyskania tronu
Po śmierci Gejzy I w 1077 roku Salomon próbował powrócić do władzy, jednak napotkał opór ze strony nowego króla Władysława oraz interwencję Bolesława II Szczodrego. Ostatecznie, w 1083 roku, po oskarżeniu o próbę zamordowania Władysława, Salomon uciekł, a jego losy są nieznane.
Genealogia
Salomon ożenił się z Judytą Marią, siostrą Henryka IV, lecz małżeństwo to nie doczekało się potomków.
Postać w kulturze
Salomon pojawia się w węgierskim filmie Sacra Corona z 2001 roku oraz w serii gier wideo Crusader Kings.