Sadykierz – Wieś w Województwie Mazowieckim
Sadykierz to wieś położona w województwie mazowieckim, w powiecie pułtuskim, w gminie Obryte. Jej historia sięga drugiej połowy XVI wieku, kiedy to była prywatną wsią duchowną w powiecie kamienieckim ziemi nurskiej.
Historia i Administracja
W latach 1975–1998 Sadykierz należała do województwa ostrołęckiego. Wieś została lokowana przez biskupa Pawła Giżyckiego w dobrach biskupstwa płockiego. W 1449 roku została przekazana na rzecz kapituły pułtuskiej.
Kościół i Zabytki
W Sadykierzu znajduje się drewniany kościół pw. św. Rocha, będący filialnym kościołem parafii św. Jana Chrzciciela w Obrytem. Obecny kościół, zbudowany w 2003 roku, zastąpił poprzedni, który spłonął we wrześniu 2003 roku. Obok kościoła znajduje się dzwonnica z 1812 roku.
Cmentarz i Pamięć
Na cmentarzu przykościelnym znajduje się wspólny nagrobek żołnierzy poległych w wojnie polsko-bolszewickiej w 1920 roku, Adama Sienkiewicza oraz Jana Iwaszkiewicza.
Zabytki w Rejestrze
W rejestrze zabytków województwa mazowieckiego znajdują się:
- dzwonnica drewniana, XIX w., nr rej.: A-341 z 2.04.1962
- cmentarz kościelny, drewniany, 1812, nr rej. j.w.
Folwark i Dwór
Przed II wojną światową, naprzeciwko kościoła znajdował się folwark, a drewniany dwór istniał do około 2000 roku. Został on rozebrany, a z materiałów budowlanych powstała nowa chata.
Miejsce Urodzenia
Sadykierz jest także miejscem urodzenia biskupa włocławskiego, Jana Zaręby.