Dzisiaj jest 20 lutego 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama

Sadr

Chcę dodać własny artykuł

Sadr (Gamma Cygni)

Sadr, znana również jako Gamma Cygni (γ Cyg), to nadolbrzym w gwiazdozbiorze Łabędzia, oddalony od Słońca o około 1780 lat świetlnych. Jest drugą co do jasności gwiazdą w tym gwiazdozbiorze, położoną w centralnej części asteryzmu znanym jako „Krzyż Północy”.

Nazwa

Nazwa „Sadr” pochodzi od arabskiego terminu oznaczającego „pierś kury”. Międzynarodowa Unia Astronomiczna formalnie zatwierdziła tę nazwę w 2016 roku.

Charakterystyka obserwacyjna

  • Wielkość obserwowana: 2,23
  • Wielkość absolutna: -6,46
  • Widoczność: W tle Drogi Mlecznej, w pobliżu mgławicy Motyl oraz gromad NGC 6910 i Messier 29.

Charakterystyka fizyczna

Sadr należy do typu widmowego F8 i ma temperaturę około 5870 K. Jest około 60 tysięcy razy jaśniejszy od Słońca. Bezpośredni pomiar wskazuje, że jego promień jest 183 razy większy niż promień Słońca, chociaż inne dane sugerują wartość 235 razy większą. Jego masa wynosi od 14 do 16 mas Słońca, co wskazuje na to, że zakończy życie jako supernowa. Gwiazda wykazuje nieznaczną zmienność, pulsując z okresem 74 dni.

Towarzysze optyczni

Gamma Cygni ma towarzyszkę optyczną, gwiazdę podwójną Gamma Cygni BC, o wielkości 9,6, oddaloną o 147,1 sekundy kątowej. Nie jest ona fizycznie związana z Sadr, lecz ma własną towarzyszkę, składnik D, oddaloną o 41″.