Sadlno – ogólne informacje
Sadlno, do 1945 roku znane jako Zedlin, to wieś w północno-zachodniej Polsce, znajdująca się w województwie zachodniopomorskim, w powiecie gryfickim, w gminie Trzebiatów. Miejscowość charakteryzuje się typową zabudową owalnicową i przeważającą funkcją rolniczą. Z danych z lutego 2009 roku wynika, że wieś zamieszkiwało 287 osób.
Dojazd i administracja
Do Sadlna prowadzi droga powiatowa nr 0117Z z Rogoziny oraz droga powiatowa nr 0132Z łącząca wieś z Chomętowem. W latach 1946-1998 miejscowość była częścią województwa szczecińskiego. W okresie 1945-1954 Sadlno stanowiło siedzibę gminy, a od 1973 roku włączono je do gminy Trzebiatów.
Historia
Sadlno to stara osada pomorska, która była wymieniana w kronikach w latach 1134, 1224 oraz 1227.
Społeczność lokalna
W gminie Trzebiatów utworzono „Sołectwo Sadlno”, które obejmuje zarówno Sadlno, jak i przysiółek Sadlenko. Mieszkańcy wybierają sołtysa oraz 5-osobową radę sołecką. Dzieci z Sadlna uczęszczają do Szkoły Podstawowej Nr 1 im. Jana Kochanowskiego w Trzebiatowie.
Kościół w Sadlnie
W miejscowości znajduje się średniowieczny kościół, którego początki sięgają XIII wieku. Jego romańskie prezbiterium z granitowych kwadr oraz rzeźby na południowo-wschodnim narożniku budowli mają niejasne znaczenie, być może związane z budowniczymi. U stóp południowej ściany widnieje wykuta w kamieniu twarz, interpretowana przez mieszkańców jako wizerunek mnicha lub lwa.
Kościół posiada także drewnianą wieżę z 1622 roku oraz romańskie kropielnice. Ceglana część budowli pochodzi z XV wieku, a we wnętrzu można znaleźć XIX-wieczne wyposażenie, w tym neogotycki ołtarz oraz sklepienie sieciowe. Na wieży znajduje się jeden z najstarszych dzwonów na Pomorzu, a wokół muru cmentarnego leżą poniemieckie nagrobki oraz dwie pomnikowe lipy.