Dzisiaj jest 11 grudnia 2024 r.
Chcę dodać własny artykuł

Ryszard Kaczorowski

Ryszard Kaczorowski

Ryszard Kaczorowski (ur. 26 listopada 1919 w Białymstoku, zm. 10 kwietnia 2010 w Smoleńsku) był polskim politykiem, działaczem społecznym i harcerzem. Pełnił funkcję prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej na uchodźstwie w latach 1989–1990, będąc ostatnim prezydentem tego rządu na uchodźstwie. Po wojnie osiedlił się w Wielkiej Brytanii, gdzie aktywnie działał w Związku Harcerstwa Polskiego na emigracji.

Życiorys

Pochodził z rodziny szlacheckiej i był instruktorem harcerskim. W 1940 roku zaangażował się w tworzenie Szarych Szeregów i został ich komendantem w Białymstoku. Po aresztowaniu przez NKWD i skazaniu na karę śmierci, jego wyrok został zamieniony na 10 lat łagrów, z których wydostał się po podpisaniu układu Sikorski-Majski. Wstąpił do Armii Polskiej w ZSRR, uczestnicząc w kampanii włoskiej, w tym w bitwie o Monte Cassino.

Na emigracji

Po wojnie pozostał w Wielkiej Brytanii, gdzie pracował jako księgowy przez 35 lat. W 1989 roku objął urząd prezydenta RP na uchodźstwie po śmierci Kazimierza Sabbata. 20 grudnia 1990 roku przekazał insygnia władzy prezydentowi Lechowi Wałęsie, kończąc tym samym działalność rządu na uchodźstwie.

Działalność po prezydenturze

Kaczorowski otrzymał dożywotnią pensję oraz możliwość prowadzenia biura. Chociaż mieszkał w Londynie, często odwiedzał Polskę, gdzie angażował się w życie publiczne, m.in. jako sekretarz honorowy Funduszu Pomocy Krajowej. W 2010 roku zginął w katastrofie smoleńskiej, a jego ciało zostało błędnie zidentyfikowane, co doprowadziło do ekshumacji i potwierdzenia błędnej identyfikacji.

Życie prywatne i wyróżnienia

Był żonaty z Karoliną Kaczorowską, z którą miał dwie córki. Otrzymał liczne odznaczenia, w tym Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski oraz Order Orła Białego. Był również doktorem honoris causa kilku polskich uniwersytetów oraz honorowym obywatelem wielu polskich miast.

Upamiętnienie

Ryszard Kaczorowski został upamiętniony w licznych miejscach, w tym nazwami ulic, rond oraz tablicami pamiątkowymi. W 2022 roku jego szczątki zostały przeniesione do Mauzoleum Prezydentów RP na uchodźstwie.

Najnowsze aktualności: