„`html
Rychwałd
Rychwałd to wieś w Polsce, zlokalizowana w województwie śląskim, w powiecie żywieckim, w gminie Gilowice. W latach 1975–1998 miejscowość wchodziła w skład województwa bielskiego.
Części wsi
Integralne części wsi Rychwałd obejmują:
- Bednarczykowie
- Bieńki
- Chmielnik
- Do Młyna
- Grace
- Kasteliki
- Łosiny
- Majdany
- Markwatów
- Na Kępkach
- Nowa Wieś
- Olszyny
- Piątki
- Rędzina
- Talikowie
- Uwale
- Walatki
Historia
Pierwotnie Rychwałd był częścią ziemi krakowskiej, a później księstwa oświęcimskiego. W księdze Jana Długosza z lat 1470-1480 miejscowość została wymieniona jako Rythwald i była wówczas w rękach Piotra Komorowskiego.
W 1564 roku, po zjednoczeniu księstw oświęcimskiego i zatorskiego, Rychwałd włączono do Korony Królestwa Polskiego. Po unii lubelskiej w 1569 roku, miejscowość znalazła się w granicach Rzeczypospolitej Obojga Narodów aż do I rozbioru Polski w 1772 roku.
Kult Matki Bożej w Rychwałdzie wzrastał, szczególnie podczas potopu szwedzkiego w latach 1655-1657, kiedy to miały miejsce liczne pielgrzymki. W 1658 roku, z inicjatywy Katarzyny Grudzińskiej, odbyła się procesyjna pielgrzymka, która miała na celu dziękczynienie za ocalenie od zniszczeń wojennych oraz epidemii.
Po I rozbiorze Rychwałd znalazł się w zaborze austriackim, a w 1784 roku właścicielem miejscowości był Jaksa Bykowski. W 1918 roku, po odzyskaniu niepodległości przez Polskę, Rychwałd włączono do województwa krakowskiego.
Zabytki
W 1756 roku w Rychwałdzie oddano do użytku nowy murowany kościół z dwiema wieżami. Stary kościół został przeniesiony do Gilowic, gdzie obecnie znajduje się pod wezwaniem św. Andrzeja. Z materiałów z rozebranego kościoła w Gilowic zbudowano kaplicę w Rychwałdzie.
„`