„`html
Ryboły – Informacje Ogólne
Ryboły to wieś położona w Polsce, w województwie podlaskim, w powiecie białostockim, w gminie Zabłudów. Wieś ta wzmiankowana była już w XV wieku, a jej nazwa pochodzi od połowu ryb w pobliskiej Narwi.
Historia
XV-XVII w.
W 1556 roku, po pomiarze włócznej, wieś zmieniła lokalizację oraz nazwę na Antoniewo, jednak mieszkańcy nie zaakceptowali tych zmian. Ryboły stały się również miejscem siedziby wójtostwa.
XVIII w.
Wieś została zniszczona podczas najazdu szwedzkiego oraz epidemii cholery w 1710 roku. Jan Klemens Branicki uzyskał w 1737 roku przywilej na cotygodniowe targi, co wpłynęło na rozwój osady. W XVIII wieku folwark w Rybołach był w złym stanie z powodu częstych zmian dzierżawców.
XIX w.
W 1864 roku otwarto szkołę ludową, a wieś przeszła fazę uprzemysłowienia z powstaniem gorzelni i cukrowni. W końcu XIX wieku wieś liczyła 64 gospodarstwa i 412 mieszkańców.
XX w.
Na początku XX wieku wieś została zniszczona podczas I wojny światowej, a po wojnie przeszła pod zarząd Państwowego Funduszu Ziemi. W latach 1975-1998 Ryboły były częścią województwa białostockiego.
Demografia
W 1921 roku wieś liczyła 412 mieszkańców, a w 2011 roku liczba ta wzrosła do 436. Mieszkańcy posługują się unikalną gwarą podlaską, która jest zagrożona wymarciem.
Religia
Ryboły są siedzibą prawosławnej parafii pod wezwaniem Świętych Kosmy i Damiana, a katolicy należą do parafii w Bielsku Podlaskim.
Zabytki
- Rozplanowanie wsi z XVI wieku
- Cerkiew cmentarna pw. św. Jerzego (1873)
- Zespół cerkwi parafialnej pw. Św. Kosmy i Damiana (1874-1879)
Kultura
Muzeum Kultury Materialnej „Baćkauszczyna” funkcjonuje od 2009 roku. We wsi odbywają się coroczne białoruskie dożynki.
Związani z Rybołami
- Lew Markiewicz – duchowny unicki, później prawosławny
- Włodzimierz Pawluczuk – antropolog, religioznawca
- Grzegorz Sosna – duchowny prawosławny, publicysta
Podsumowanie
Ryboły to wieś o bogatej historii, z unikalnym dziedzictwem kulturowym i religijnym, zamieszkana przez społeczność z silnymi białoruskim wpływami.
„`