„`html
Rybnica
Rybnica to wieś w Polsce, zlokalizowana w województwie świętokrzyskim, w powiecie sandomierskim, w gminie Klimontów. W latach 1975–1998 miejscowość należała do województwa tarnobrzeskiego. Wieś leży na odnowionej trasie Małopolskiej Drogi św. Jakuba, która prowadzi z Sandomierza do Tyńca, nawiązując do średniowiecznej drogi do Santiago de Compostela. Jest także punktem połączenia z Tarnobrzega przez Koprzywnicę i Sulisławice.
Historia
W dniu 20 października 1863 roku miała miejsce bitwa pod Rybnicą, w której siły powstańców styczniowych, dowodzone przez pułkownika Dionizego Czachowskiego, stoczyły walkę z oddziałami rosyjskimi pod dowództwem majora Czuti. W bitwie uczestniczyło:
- Siły powstańcze: 650 żołnierzy (piechota i jazda)
- Siły rosyjskie: 500 dragonów i piechoty
Oddział rosyjski został rozbity. Według spisu powszechnego z 1921 roku, liczba mieszkańców Rybnicy wynosiła 121, a w osadzie młyńskiej 21. W 1929 roku we wsi istniał tartak oraz młyn do mielenia gipsu. W lipcu 1944 roku, w ramach Akcji „Burza”, w Rybnicy kwaterowała 4 kompania 2 Pułku Piechoty Legionów AK.
Zabytki
Na terenie wsi znajduje się mogiła żołnierzy poległych w bitwie pod Rybnicą, która została wpisana do rejestru zabytków nieruchomych (nr rej.: A.688 z 24.05.1993).
Przypisy
Informacje dodatkowe dotyczące Rybnicy można znaleźć w dostępnych źródłach historycznych i regionalnych.
Bibliografia
- Kategoria: Rybnica (województwo świętokrzyskie)
„`