Reklama
Dzisiaj jest 10 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama
Reklama
Reklama

Rybitwa wielkodzioba

„`html

Reklama

Rybitwa wielkodzioba

Hydroprogne caspia to gatunek dużego ptaka wodnego z rodziny mewowatych (Laridae), występujący w Ameryce Północnej, Eurazji, Afryce oraz Australazji. Gatunek ten nie jest zagrożony wyginięciem.

Systematyka

Rybitwa wielkodzioba jest jedynym przedstawicielem rodzaju Hydroprogne i nie wyróżnia podgatunków.

Reklama

Zasięg występowania

Gatunek zamieszkuje:

  • Amerykę Północną (USA, Kanada)
  • Afrykę
  • Północną i Południowo-Wschodnią Europę
  • Zachodnią, Środkową, Południową i Wschodnią Azję
  • Australię i Nową Zelandię

Północne populacje są wędrowne, zimujące w basenie Morza Śródziemnego, Afryce oraz na Antylach. W Polsce rybitwy przelatują w kwietniu–maju i sierpniu–wrześniu, a ich obecność notowana jest głównie na wybrzeżu i w dolinach Sanu i Wisły.

Morfologia

Rybitwa wielkodzioba nie ma wyraźnego dymorfizmu płciowego. W upierzeniu godowym wierzch głowy jest czarny, a reszta ciała biała. Dziób jest masywny i czerwony, nogi czarne. Młode osobniki przypominają dorosłe w szacie spoczynkowej.

Wymiary średnie:

  • Długość ciała: 48–56 cm
  • Rozpiętość skrzydeł: 127–140 cm
  • Masa ciała: 574–782 g

Ekologia i zachowanie

Rybitwy wielkodziobe preferują brzegi mórz, dużych jezior i rzek. Gniazdo to dołek w piaszczystym podłożu, czasami tworzą małe kolonie. W ciągu roku wyprowadzają jeden lęg, składając 2–3 cętkowane jaja w kwietniu–czerwcu lub wrześniu–grudniu. Jaja są wysiadywane przez 20–27 dni przez obydwoje rodziców, a pisklęta pierzą się po 30–40 dniach. Dieta składa się głównie z ryb, a także lądowych i wodnych bezkręgowców.

Status i ochrona

Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody (IUCN) klasyfikuje rybitwę wielkodziobą jako gatunek najmniejszej troski (LC) od 1988 roku. Liczebność światowej populacji szacuje się na 250–470 tysięcy osobników, a jej trend jest wzrostowy. Główne zagrożenie stanowi niepokojenie przez ludzi, co wpływa na sukces lęgowy. W Polsce rybitwa jest objęta ścisłą ochroną gatunkową.

„`

Reklama
Reklama