„`html
Ruszkowice
Ruszkowice to wieś w województwie mazowieckim, w powiecie przysuskim, w gminie Borkowice. W latach 1975–1998 administracyjnie należała do województwa radomskiego. Jest to prywatna wieś szlachecka, która w drugiej połowie XVI wieku znajdowała się w powiecie radomskim województwa sandomierskiego. Wierni Kościoła rzymskokatolickiego przynależą do parafii Świętego Krzyża w Borkowicach.
Geneza nazwy
Nazwa wsi pochodzi od nazwiska Rusek, Ruszek, Rusko, Ruszko, co czyni ją nazwą patronimiczną. Wymowa obecna ukształtowała się w wyniku dążenia do usunięcia rzekomego mazurzyzmu.
Historia
Pierwsza wzmianka o wsi, znanej jako Ruskowice, pochodzi z 1308 roku. Jan Długosz wspomina o dwóch wsiach – Ruszkowicach Większych i Mniejszych. Wśród znanych właścicieli byli Górscy, Modliszowscy i Ruskowscy. W dwudziestoleciu międzywojennym folwark należał do Dembińskich z Borkowic.
II wojna światowa
W czasie II wojny światowej w Ruszkowicach mieszkali działacze podziemia, tacy jak Julian Cios ps. „Czajka” oraz Jadwiga i Marian Wróblewscy. Marian był komendantem placówki AK, a Jadwiga założyła Wojskową Służbę Kobiet w Borkowicach.
Współczesność
Obecnie Ruszkowice są dużą wsią o charakterze ulicówki, z ulicą Główną jako osią komunikacyjną. W ostatnich latach nadano ulicom nazwy, w tym Dolna, Gródek, Kwiatowa, Leśna, Szkolna, Wesoła, Ogrodowa, Sportowa i Zalewowa. Od 2011 roku funkcjonuje tu Szkoła Muzyczna I stopnia imienia Oskara Kolberga oraz filia biblioteki. W 1994 roku powołano Ludowy Klub Sportowy Ruszcovia, który później zmienił nazwę na Gminny Klub Sportowy Ruszcovia Borkowice, obecnie grający w II grupie klasy A. Stadion klubu mieści 450 widzów na boisku głównym i 90 na bocznym.
Zabytki
W Ruszkowicach zachował się dwór z początku XX wieku, otoczony parkiem oraz figurka Matki Boskiej z 1918 roku i głaz narzutowy z krzyżem ufundowanym przez ks. Jana Wiśniewskiego w 1928 roku.
„`