Reklama
Dzisiaj jest 9 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama
Reklama
Reklama

Rusyfikacja Polaków w okresie zaborów

Rusyfikacja na ziemiach polskich w okresie zaborów

Rusyfikacja w Polsce, prowadzona przez państwo rosyjskie w XIX wieku, miała na celu wynarodowienie Polaków poprzez narzucenie języka, kultury, sztuki i religii prawosławnej. Proces ten szczególnie dotykał dzieci, które miały ograniczoną znajomość kultury polskiej.

Reklama

Rusyfikacja w Królestwie Polskim

Rusyfikacja zaczęła się po upadku powstania listopadowego (1830–1831). Wówczas zniesiono konstytucję z 1815 roku, wprowadzono Statut Organiczny, zlikwidowano Sejm oraz polskie wojsko. Władze rosyjskie wprowadziły stan wojenny, a administracja Królestwa Polskiego została podporządkowana Petersburgowi.

  • 1833 – wprowadzenie stanu wojennego
  • 1837 – zmiana nazwy województw na gubernie
  • 1841 – wprowadzenie rosyjskiego systemu monetarnego
  • 1869 – zamknięcie Szkoły Głównej Warszawskiej i likwidacja polskich instytucji edukacyjnych
  • 1885 – wypieranie języka polskiego z systemu szkolnictwa

Po upadku powstania styczniowego rusyfikacja uległa zaostrzeniu. Wprowadzono ciągły stan wojenny, zlikwidowano Kościół unicki, a Polaków wysiedlano i wywłaszczano. W 1869 roku język rosyjski stał się jedynym oficjalnym językiem w administracji i sądownictwie.

Reklama

Rusyfikacja na ziemiach zabranych

Na ziemiach zabranych, bezpośrednio wcielonych do Rosji, stosowano bardziej radykalne metody rusyfikacyjne. Zlikwidowano polskie instytucje edukacyjne, wysiedlano Polaków, a Kościół unicki został zlikwidowany. Wprowadzono także ograniczenia dla Kościoła rzymskokatolickiego oraz zakaz nabywania ziemi przez Polaków.

  • 1839 – likwidacja Kościoła unickiego
  • Konfiskaty majątków uczestników powstania
  • Zakaz nabywania ziemi przez Polaków

Rusyfikacja miała na celu nie tylko eliminację polskich wpływów, ale także osłabienie tożsamości narodowej innych narodów, takich jak Litwini, Białorusini i Ukraińcy.

Podsumowanie

Rusyfikacja w Polsce była złożonym procesem mającym na celu zatarcie polskiej kultury i tożsamości. Wprowadzone zmiany w administracji, edukacji oraz religii miały długofalowe skutki dla społeczeństwa polskiego, które dążyło do zachowania swojej odrębności narodowej.

Reklama
Reklama