Ruski Bród
Ruski Bród to wieś położona w Polsce, w województwie mazowieckim, w powiecie przysuskim, w gminie Przysucha. Znajduje się 9 km na południowy zachód od Przysuchy, w dolinie potoku, który wpływa do Radomki. Przez wieś przebiega droga wojewódzka nr 749.
Historia
Wieś ma swoje korzenie w okresie szlacheckim, sięgającym drugiej połowy XVI wieku, kiedy to znajdowała się w powiecie radomskim województwa sandomierskiego. W trakcie II wojny światowej, Ruski Bród był miejscem działań wielu grup partyzanckich, w tym żołnierzy majora Hubala oraz oddziałów AK, GL i NSZ.
W dniach 17-19 stycznia 1945 roku miała miejsce bitwa znana jako Kocioł pod Ruskim Brodem, w której uczestniczyło około 60 tysięcy żołnierzy niemieckich i ich sojuszników. Walki trwały przez dwa dni i dwie noce, a wieś wielokrotnie zmieniała właścicieli w wyniku intensywnych starć.
Pamięć i kultura
W miejscowej szkole podstawowej, znanej jako „tysiąclatka”, uczczono pamięć Hubalczyków, a na cmentarzu znajdują się mogiły mieszkańców wsi pomordowanych w 1940 roku. W centrum wsi stoi pomnik poświęcony żołnierzom Armii Czerwonej, Wojska Polskiego oraz partyzantom poległym w latach 1939-1945.
Warto także wspomnieć, że wieś jest siedzibą rzymskokatolickiej parafii św. Teresy od Dzieciątka Jezus, a kościół parafialny został wybudowany w 1926 roku.
Podsumowanie
- Wieś Ruski Bród znajduje się w województwie mazowieckim.
- W czasie II wojny światowej była miejscem intensywnych działań partyzanckich.
- Bitwa pod Ruskim Brodem miała miejsce w styczniu 1945 roku.
- W miejscowości znajduje się szkoła podstawowa i kościół parafialny.