Dzisiaj jest 24 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama

Ruś Czarna

Chcę dodać własny artykuł

Ruś Czarna

Ruś Czarna to kraina historyczna, która znajduje się na terenie współczesnej Białorusi. Jej granice wyznaczają rzeki: Prypeć, Ptycz, dolna Berezyna oraz górny Niemen. Obszar ten, według Leona Wasilewskiego, obejmuje tereny będące dopływami Niemna z prawej strony.

Nazwa

Nazwa „Ruś Czarna” może mieć korzenie w XIII wieku i być wpływem ludów ałtajsko-tureckich, które wykorzystywały kolory do oznaczania kierunków geograficznych:

  • czerwień – południe,
  • biel – zachód,
  • czerń – północ,
  • wschód – niebieski,
  • środek – zielony.

Przykładowo, w językach turkijskich słowo „kara” oznacza zarówno „czarny”, jak i „północ”. W kontekście słowiańskim, biała wskazuje północ (Biała Ruś), czarna południe (Czarna Ruś), a czerwona zachód (Czerwona Ruś).

Historia

Ruś Czarna była częścią Rusi Kijowskiej do 1084 roku, a następnie istniała jako księstwo zależne. W XIII wieku przeszła pod zwierzchnictwo księstwa połockiego, a w 1239 roku została zhołdowana przez Mendoga. Po najazdach mongolskich w 1241 roku, w latach 1254–1258 była domeną Lwa Daniłowicza. Od 1258 roku Ruś Czarna została włączona do Litwy, a jej przynależność potwierdzono w 1441 roku.

Po unii lubelskiej znalazła się w składzie Rzeczypospolitej Obojga Narodów, w ramach Wielkiego Księstwa Litewskiego. W 1655 roku została zdewastowana przez wojska rosyjskie. Po drugim i trzecim rozbiorze Polski, przeszła pod administrację rosyjską.

W latach 1918–1921 teren ten był miejscem walk w wojnie polsko-bolszewickiej. Po traktacie ryskim w 1921 roku Ruś Czarna znalazła się w granicach II Rzeczypospolitej, co trwało do września 1939 roku. Po tym okresie stała się częścią Białoruskiej SRR. Po II wojnie światowej została włączona do ZSRR, a po jego rozpadzie w 1991 roku przeszła pod administrację niepodległej Białorusi.

Podsumowanie

Obecnie Ruś Czarna w przeważającej części znajduje się w granicach Republiki Białoruskiej.