„`html
Runowo Krajeńskie
Runowo Krajeńskie to wieś w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie sępoleńskim, w gminie Więcbork. W 2011 roku liczyła 877 mieszkańców. W latach 1975-1998 miejscowość znajdowała się w województwie bydgoskim.
Szkolnictwo
Historia szkolnictwa w Runowie Krajeńskim sięga XIX wieku, kiedy to tereny te były pod zaborem pruskim. Do I wojny światowej językiem wykładowym w szkołach był niemiecki. Istniały dwie szkoły:
- I oddział – w miejscu obecnej szkoły
- II oddział – w miejscu obecnego przedszkola
Po wojnie szkoła rzymskokatolicka przekształciła się w powszechną, a jej kierownikiem był Jan Figurski. Edukacja odbywała się w języku polsko-niemieckim, a liczba uczniów wynosiła około 180-190.
II wojna światowa
W okresie okupacji niemieckiej szkołę prowadził Rudolf Schmidt, wprowadzając politykę germanizacji. Polacy uczęszczali do szkoły w budynku przedszkola, podczas gdy Niemcy uczyli się w obecnej szkole. W 1945 roku budynek szkoły stał się szpitalem polowym Armii Czerwonej.
Czasy powojenne
11 kwietnia 1945 roku młodzież polska wznowiła naukę w języku polskim. W pierwszym dniu zgłosiło się 146 uczniów. W 1951 roku budynek szkoły spłonął, a dzieci kontynuowały naukę w przedszkolu. W 1967 roku otwarto nowy budynek szkoły, w którym organizowano różnorodne wydarzenia kulturalne. 25 kwietnia 2003 roku szkole nadano imiona Elżbiety i Jana Orzelskich.
Zabytki
- Ruiny pałacu zbudowanego w 1595 roku, przebudowanego w stylu neorenesansowym w 1860 roku. Teren jest obecnie prywatny, w pobliżu znajdują się hotel i restauracja.
- Kościół rzymskokatolicki pw. Trójcy Świętej z lat 1606-1607 w stylu późnego renesansu.
- Pałac Prezydenta II RP Ignacego Mościckiego z 1912 roku.
Linki zewnętrzne
- Runowo Krajeńskie na polskiezabytki.pl
- Pałac Hr. Orzelskich w Runowie należy odbudować
- Strona internetowa kościoła pw. Świętej Trójcy w Runowie Krajeńskim
„`