Dzisiaj jest 5 lutego 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama

Rumsko

Chcę dodać własny artykuł

„`html

Rumsko

Rumsko (kaszb. Rãbskò lub Rëmskò) to wieś w Polsce, położona w województwie pomorskim, w powiecie słupskim, w gminie Główczyce, niedaleko drogi wojewódzkiej nr 213.

Nazwa

Nazwa wsi została po raz pierwszy odnotowana w 1469 roku w formie Rumptzke. Pochodzenie słowiańskie nazwy można interpretować na dwa sposoby:

  • Jako nazwę topograficzną, wywodzącą się od pomorskiego *rąb „poręba” z formantem -sko.
  • Jako nazwę dzierżawczą, od osobowej nazwy Rąb z formantem -sko.

Niemiecka nazwa Rumbske jest adaptacją pierwotnej nazwy słowiańskiej.

Historia

W pobliżu wsi znajdują się wały słowiańskiego grodziska z IX wieku, typowego dla obszarów bagiennych. Rumsko stanowiło część łańcucha obronnego, w którym znajdowały się również grodziska Równo i Siodłonie. W dolinie Pustynki odkryto wczesnośredniowieczne cmentarzysko kurhanowe.

Wieś była kolejno własnością różnych rodzin, w tym von Stojentin, von Podewilsów, von Bieberstein, von Kleist, a w 1803 roku trafiła do rodziny von Krockow. W latach 1847–1848 zbudowano tam siedzibę rodową, która została zniszczona przez Sowieci w 1945 roku. Christian Graf von Krockow pochodzi z tej linii rodziny.

W latach 1975–1998 Rumsko administracyjnie należało do województwa słupskiego.

Bibliografia

  • Jerzy Olczak, Kazimierz Siuchniński, Sprawozdanie z badań weryfikacyjnych grodzisk przeprowadzonych na terenie powiatu słupskiego, Koszalińskie Zeszyty Muzealne, t. 2, 1972.
  • F. Lachowicz, J. Olczak, K. Siuchniński, Osadnictwo wczesnośredniowieczne na Pobrzeżu i Pojezierzu Wschodniopomorskim. Wybrane obszary próbne, Katalog, Poznań 1977.
  • Walter Witt, Die Burgwälle des Stolper Landes, Stolp, 1934.

Linki zewnętrzne

„`