„`html
Rudziszki
Rudziszki (niem. Raudischken) to wieś położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie węgorzewskim, w gminie Węgorzewo. Miejscowość administracyjnie należała do województwa suwalskiego w latach 1975–1998. W Rudziszkach znajduje się planowane przejście graniczne z obwodem królewieckim do Kryłowa.
Historia
W pobliżu wsi znajduje się grodzisko pruskie. Pierwsze osady chłopskie powstały tu w XVI wieku, a w XVIII wieku istniał folwark szlachecki. W XIX wieku majątek był własnością rodziny Hassfordów, a następnie von Below. W 1938 roku nazwa miejscowości została zmieniona przez administrację nazistowską. Szkoła podstawowa w Rudziszkach rozpoczęła działalność w 1947 roku.
Do sołectwa Rudziszki należą następujące miejscowości:
- Rudziszki
- Łęgwarowo
- Pasternak
- Zielony Ostrów
Rezydencja
W Rudziszkach znajduje się zespół pałacowo-parkowy, którego pałac pochodzi z XVII wieku. Został on przebudowany w XIX wieku i otoczony parkiem w stylu angielskim.
Pałac
Pałac, którego główna bryła datowana jest na XVII wiek, został rozbudowany w latach 1800–1820 w stylu neobarokowym. W wyniku pożaru w latach 50. XX wieku dach zmieniono na czterospadowy. Po 1945 roku w pałacu mieściła się strażnica WOP, a obecnie znajduje się tam Oddział Szpitala Psychiatrycznego w Węgorzewie.
Park i inne zabytki
Park otaczający pałac zawiera różnorodny starodrzew, w tym pomniki przyrody, takie jak dąb szypułkowy i topola biała. Zachowała się również neoklasycystyczna oranżeria oraz spichlerz z 1922 roku.
Przypisy
Brak przypisów w dostępnych źródłach.
Bibliografia
- Andrzej Wakar i Bohdan Wilamowski, „Węgorzewo. Z dziejów miasta i powiatu”, Pojezierze, Olsztyn, 1968.
- Małgorzata Jackiewicz-Garniec, Mirosław Garniec, „Pałace i dwory dawnych Prus Wschodnich”, Studio ARTA, Olsztyn, 2001.
„`