Dzisiaj jest 13 lutego 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama

Rudzienko (powiat otwocki)

Chcę dodać własny artykuł

Rudzienko

Rudzienko to wieś w województwie mazowieckim, w powiecie otwockim, w gminie Kołbiel. Przez miejscowość przebiega droga krajowa nr 50. W Rudzienku znajdują się kościół parafialny, remiza Ochotniczej Straży Pożarnej oraz szkoła podstawowa.

Wierni Kościoła rzymskokatolickiego przynależą do parafii św. Kazimierza Królewicza w Grzebowilku. W pobliżu, około 2 km na zachód, przepływa rzeka Świder, objęta ochroną jako rezerwat przyrody.

Historia

Miejscowość po raz pierwszy została wspomniana w 1408 roku w księdze sądowej z Czerska, gdzie odnotowano rycerza Stanisława Golibka z Małego Rudna. Wieś była wtedy kolonią Rudna, należącą do rodu Rudzińskich herbu Prus III. W XVI wieku Rudzienko było szlachecką wsią w powiecie garwolińskim.

Właściciele Rudzienka zmieniali się wielokrotnie aż do 1944 roku, kiedy to folwark został znacjonalizowany, a ziemię podzielono między chłopów. W latach 1975–1998 miejscowość była częścią województwa siedleckiego.

Historia nazwy

Pierwsza wzmianka o Rudzienku pod nazwą Małe Rudno pochodzi z 1408 roku. Od 1791 roku wieś znana jest pod obecną nazwą.

Historia Ochotniczej Straży Pożarnej

Historia Ochotniczej Straży Pożarnej w Rudzienku sięga 1909 roku, kiedy to sprzedano grunty wspólnoty wiejskiej. Środki ze sprzedaży zostały przeznaczone na zakup sprzętu gaśniczego i budowę remizy, co udało się zrealizować w 1911 roku. Po II wojnie światowej, w 1946 roku, dwór został znacjonalizowany, a majątek rozparcelowany.

Lamus i park dworski

Lamus powstał w tym samym okresie co dwór, był murowany i parterowy. Obecnie pozostały jedynie mury, na których zaczynają rosnąć drzewa. Park dworski, założony w stylu klasycystycznym, otaczają stawy. Niestety, obecnie jest zaniedbany i zarośnięty, ale wciąż rosną w nim pomniki przyrody.

Kapliczki i krzyże

We wsi znajduje się wiele kapliczek i krzyży, umiejscowionych przy drogach wylotowych. Najstarsze z nich są widoczne z drogi i często przedstawiają Matkę Boską. Miejscowa społeczność nazywa je „figurkami” lub „figurami”.

Kapliczka przydrożna z figurą Św. Jana Nepomucena

Kapliczka datowana na 1 poł. XIX wieku jest murowana i kryta dachem. Wewnątrz znajduje się rzeźba Św. Jana Nepomucena z tego samego okresu.