Reklama
Dzisiaj jest 10 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama
Reklama
Reklama

Rudolf Roy

Rudolf Jan z Dukli Roy

Rudolf Jan z Dukli Roy, znany także jako Van Roy, de Formicini Van Roy, urodził się 10 lipca 1887 w Dynowie, a zmarł 25 czerwca 1954 w Krakowie. Był polskim duchownym katolickim, prepozytem kolegiaty św. Anny w Krakowie, pedagogiem i kaznodzieją.

Reklama

Życie i kariera

Rudolf Roy był synem Alfreda Ottona, konduktora kolejowego, oraz Anieli Magdaleny z Dzerowiczów. Po ukończeniu gimnazjum w Wadowicach w 1906 roku, rozpoczął studia na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego. W trakcie nauki przeszedł nieszczęśliwy wypadek, który doprowadził do amputacji lewej nogi. Dzięki interwencji kardynała Jana Puzyny uzyskał dyspensę od watykańskiej Kongregacji Soboru, co umożliwiło mu przyjęcie święceń kapłańskich 3 lipca 1910 roku.

Jego pierwsze lata pracy jako kapłan spędził w Wilamowicach, gdzie zyskał reputację dobrego kaznodziei. W 1913 roku przeniósł się do Krakowa, gdzie pracował jako kapelan i katecheta w domu sióstr urszulanek oraz w III Gimnazjum im. Jana Sobieskiego. W latach 1916-1921 był notariuszem w kurii biskupiej.

Reklama

Ważniejsze osiągnięcia

  • 15 sierpnia 1920 roku został mianowany penitencjarzem i administratorem kanonii Artwińskiej przy kolegiacie św. Anny, gdzie potwierdziła się jego sława kaznodziei.
  • W okresie międzywojennym pracował jako katecheta w Gimnazjum Żeńskim im. Królowej Jadwigi oraz nauczyciel etyki w Szkole Kupieckiej.
  • W 1934 roku został postulatorem sprawy beatyfikacyjnej królowej Jadwigi, wydając druki i prowadząc kazania na jej temat.
  • W 1938 roku dodał do swojego nazwiska człon „de Formicini”.
  • Po wojnie pełnił szereg funkcji w organizacjach katolickich, w tym jako generalny moderatorem Dzieła osobistego poświęcenia się Najświętszemu Sercu Jezusowemu.

Rudolf Roy był także szambelanem papieskim. Swój majątek zapisał parafii św. Anny, a po śmierci został pochowany na cmentarzu Rakowickim. W artykule poświęconym ks. Royowi, Bolesław Przybyszewski podkreślił, że był postacią szanowaną i lubianą w Krakowie, pomimo kalectwa.

Reklama

Bibliografia

  • Bolesław Przybyszewski, Rudolf Roy, w: Polski Słownik Biograficzny, tom XXXII, 1990
Reklama