Reklama
Dzisiaj jest 10 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama
Reklama
Reklama

Ruchliwość społeczna

Ruchliwość społeczna

Ruchliwość społeczna, znana również jako mobilność społeczna, odnosi się do przemieszczania się jednostek lub grup w obrębie struktury społecznej.

Reklama

Rodzaje ruchliwości społecznej

Ruchliwość pozioma (horyzontalna)

Oznacza przechodzenie z jednej grupy społecznej do innej bez zmiany pozycji społecznej. Może obejmować również migrację.

Ruchliwość pionowa (wertykalna)

Definiuje przejścia w górę (awans) lub w dół (degradacja) w hierarchii społecznej. Wysoka ruchliwość pionowa wskazuje na otwartość społeczeństwa, co sprzyja awansowi jednostek z niższych warstw społecznych.

Reklama

Ruchliwość wewnątrzpokoleniowa

Dotyczy przemieszczania się jednostek w obrębie jednego pokolenia, zależnego od podnoszenia kwalifikacji, zdobywania majątku oraz kształcenia. Degradacja może wynikać z braku takich działań.

Ruchliwość międzypokoleniowa

Odnosi się do porównania pozycji społecznej jednostek z pozycją ich rodziców. Badania tego typu najczęściej opierają się na analizie pozycji ojca.

Ruchliwość strukturalna

Wynika ze zmiany składu społeczno-zawodowego pokoleń. Czynnikami wpływającymi na ruchliwość społeczną mogą być uprzedzenia, formy ustrojowe, typ gospodarki oraz sytuacja na rynku pracy.

Czynniki wpływające na ruchliwość społeczną

  • Uprzedzenia rasowe i etniczne
  • Forma ustrojowa
  • Typ gospodarki
  • Sytuacja na rynku pracy

W społeczeństwach tradycyjnych mężczyźni mają zazwyczaj większe szanse na awans społeczny niż kobiety, co w nowoczesnych społeczeństwach przemysłowych często określane jest jako dyskryminacja.

Reklama

Bibliografia

  • Barbara Szacka, Wprowadzenie do socjologii, Warszawa 2002.
  • Piotr Sztompka, Socjologia.
Reklama