Ruch lewostronny
Ruch lewostronny to zasada drogowa, która nakazuje pojazdom poruszanie się w pobliżu lewej krawędzi jezdni. Dotyczy to także niektórych linii tramwajowych i kolejowych, gdzie pojazdy muszą korzystać z lewego toru. Zasada ta obowiązuje w nielicznych krajach na świecie, głównie w byłych koloniach brytyjskich oraz w Japonii i niektórych krajach azjatyckich.
Geografia ruchu lewostronnego
Ruch lewostronny występuje w takich krajach jak:
- Wielka Brytania
- Irlandia
- Australia
- Nowa Zelandia
- Indie
- Japonia
Wyjątkiem jest Gibraltar, gdzie obowiązuje ruch prawostronny, podobnie jak w Hiszpanii.
Historia
W Europie, odejście od ruchu lewostronnego na rzecz prawostronnego przypisuje się Napoleonowi. W Austro-Węgrzech oraz w Polsce (w zaborze austriackim) obowiązywał ruch lewostronny aż do początku XX wieku, kiedy to w Polsce wprowadzono ruch prawostronny po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku. Szwecja zmieniła zasady na prawostronne w 1967 roku.
Współczesne dane
Obecnie około jednej trzeciej ludności świata mieszka w krajach, gdzie obowiązuje ruch lewostronny. W 2009 roku Samoa przeszło na ruch lewostronny, co umożliwiło import samochodów z krajów sąsiednich, gdzie ta zasada obowiązuje.
Zasady ruchu lewostronnego
Na skrzyżowaniach w krajach z ruchem lewostronnym zasady pierwszeństwa nie różnią się znacząco od tych w krajach z ruchem prawostronnym. W Wielkiej Brytanii nieoznakowane skrzyżowania nie mają przypisanego pierwszeństwa. Samochody przeznaczone do ruchu lewostronnego mają kierownicę po prawej stronie, a światła mijania dostosowane są do oświetlania lewej strony drogi.
Koleje i transport publiczny
Ruch lewostronny występuje również w niektórych krajach z ruchem prawostronnym na drogach, jak np. we Francji, Szwajcarii czy Szwecji. W metrze w Madrycie, Sztokholmie i Lizbonie również obowiązuje ruch lewostronny.
Ruch wodny
Na wodzie, niezależnie od kraju, obowiązuje ruch prawostronny.