DGPS – Differential Global Positioning System
DGPS (Differential Global Positioning System) to technika pomiarów GPS, która zapewnia wyższą dokładność niż standardowe metody. Opiera się na stacji bazowej, która jest ustawiona w precyzyjnie określonym punkcie. Stacja ta na bieżąco generuje poprawki różnicowe dla sygnałów z satelitów, co pozwala na eliminację większości błędów, dzięki korelacji błędów na małym obszarze. Ruchomy odbiornik musi być w stanie odbierać te poprawki za pośrednictwem różnych łączy, takich jak satelitarne, VHF czy GPRS/WLAN. Poprawki są transmitowane w formatach RTCM, CMR i innych, a system można stosować w czasie rzeczywistym lub przy późniejszym przetwarzaniu danych.
Metoda ta umożliwia osiągnięcie dokładności w zakresie 0,5-2 m i znajduje zastosowanie w:
- rolnictwie precyzyjnym
- pozycjonowaniu statków
- geodezji
- nawigacji
Błędy eliminowane przez DGPS
- błąd zegara satelity
- błąd efemeryd
- selektywna dostępność (aktualnie wyłączona)
- opóźnienie jonosferyczne
- opóźnienie troposferyczne
Błędy, których DGPS nie eliminuje
- szum własny odbiornika
- efekt wielodrogowości sygnału satelitarnego (multipath)
GBAS i GRAS
GBAS (Ground Based Augmentation System) oraz GRAS (Ground-based Regional Augmentation System) to systemy DGPS o mniejszym zasięgu, w których nadajnik korekt znajduje się na ziemi. Zasięg działania wynosi zazwyczaj do 20 km od nadajnika. Przykładem jest amerykański LAAS (Local Area Augmentation System), który ma umożliwić automatyczne lądowanie samolotów przy użyciu autopilota.
SBAS
SBAS (Satellite Based Augmentation System) to systemy różnicowe o dużym zasięgu, korzystające z satelitów geostacjonarnych, jak EGNOS w Europie czy WAAS w USA. Niskie położenie tych satelitów nad horyzontem może ograniczać ich widoczność w terenach zabudowanych i górzystych. Przykładem rozwiązania tego problemu jest system SISNeT, który dostarcza poprawki różnicowe do odbiorników GPS za pomocą sieci Internet (GPRS/3G lub WLAN).