„`html
Rozbórz Długi
Rozbórz Długi to wieś położona w województwie podkarpackim, w powiecie jarosławskim, w gminie Pruchnik. W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa przemyskiego.
Części wsi
Wieś składa się z kilku części, jednak szczegóły te nie są szeroko opisane.
Historia
Nazwa „Długi” pochodzi od podłużnej zabudowy miejscowości. W XV wieku wieś znana była jako „Wola Rozborska”, następnie jako „Rozbórz Nowy” i „Rozbórz Wielki”. Obecną nazwę przyjęła w XVIII wieku. W okolicach Rozborza Długiego dominują gleby lessowe i czarnoziemy.
Od połowy XIV do połowy XVI wieku wieś należała do rodziny Rozborskich herbu Korczak. W 1549 roku przeszła w ręce rodziny Wojakowskich, a później Konopackich. Antoni Konopacki, skarbnik przemyski, wykupił majątek w połowie XVIII wieku, budując dwa drewniane dwory, które przetrwały do II wojny światowej. Po wojnie, zabudowania były w ruinie, a jedynie części parku zachowały się do dziś.
W II Rzeczypospolitej wieś należała do powiatu przeworskiego w województwie lwowskim. W 1940 roku grupa niemieckich żandarmów, wspierana przez Ukraińską Policję Pomocniczą, zamordowała w wsi 4 Żydów, a 7 marca 1943 roku zginęło 6 Polaków.
Obecnie Rozbórz Długi ma charakter rolniczy. Znajdują się tu budynki użyteczności publicznej, takie jak Dom Strażaka, szkoła oraz boiska sportowe.
„`