„`html
Rozalin
Rozalin to wieś w Polsce, zlokalizowana w województwie podkarpackim, w powiecie tarnobrzeskim, w gminie Nowa Dęba. W latach 1975–1998 miejscowość ta należała do województwa tarnobrzeskiego.
Historia
Wieś Rozalin została założona na początku XIX wieku przez Tarnowskich, w wyniku działań osadniczych po zajęciu Galicji przez Austrię. Celem tych działań było zagospodarowanie leśnych terenów pod uprawy. Tarnowscy ulokowali trzy wsie: Tarnowską Wolę, Rozalin i Gabrielin, a później kolejne – Alfredówkę, Janówkę i Hermanów. Miejscowości te zachowały do dziś charakterystyczny układ, składający się z jednego lub dwóch rzędów domów oraz trójpolowego rozkładu gruntów.
W 1929 roku Rozalin liczył 565 mieszkańców, a władali nim hrabia Zdzisław i Zofia Tarnowscy. W miejscowości funkcjonowały różne zawody, w tym kołodziej i kowal. W centrum wsi znajduje się kapliczka z dzwonnicą z 1913 roku, której dzwon rozbrzmiewał w dniu śmierci mieszkańców.
Legenda
Nazwa Rozalin pochodzi od imienia córki Tarnowskich, Rozalii, która chorowała i nie mogła chodzić. Hrabia, pragnąc poprawić jej humor, postanowił wybudować kapliczkę, aby modlono się za jej zdrowie. Po ukończeniu budowy Rozalia cudownie odzyskała sprawność. W hołdzie dla jej zdrowia, hrabia zakupił obraz świętej Rozalii do kaplicy, a wieś zaczęto nazywać Rozalin.
Zabytki
- Kapliczka z 1913 r.
- Około 5 zabytkowych domów (część wciąż w użytku)
Kultura
W Rozalinie działa zespół folklorystyczny Bielowanie, który promuje lokalne tradycje.
„`