Roussillon – Kraina Historyczna
Roussillon to kraina historyczna położona w południowej Francji, nad Morzem Śródziemnym, w północno-wschodniej części Pirenejów. Większość terytorium tej krainy należy do francuskiej części Katalonii, znanej jako Katalonia Północna. Stolicą Roussillon jest Perpignan (katal. Perpinyà).
Historia Roussillon
W czasach rzymskich Roussillon stanowiło część prowincji Galia Narbońska. W 462 roku obszar ten został przyłączony przez Teodoryka II do Królestwa Wizygotów jako część Septymanii. Od 719 roku znajdował się pod panowaniem arabskim, a po jego zdobyciu przez Pepina Małego w 760 roku, wszedł w skład Akwitanii.
W IX wieku, na skutek podziałów lennych, wyodrębniło się hrabstwo Roussillon, którego pierwszym dziedzicznym władcą był Sunyer II w 893 roku. W 1172 roku Alfons II, hrabia Barcelony, przyłączył hrabstwo do Aragonii, obejmując wschodnią część dzisiejszego Roussillon. W 1262 roku król Jakub I Zdobywca podzielił swoje władztwo, a Roussillon stało się częścią Królestwa Majorki.
Hrabstwo zostało ponownie połączone z Aragonią w 1344 roku. W 1463 roku Jan II Aragoński zastawił Roussillon Ludwikowi XI, królowi Francji, ale wróciło ono pod władzę Ferdynanda II Katolickiego w 1493 roku.
Przynależność Państwowa
Ostateczna zmiana przynależności miała miejsce w 1659 roku, po pokoju pirenejskim kończącym wojnę francusko-hiszpańską. Wówczas pięć comarques: Alta Cerdanya, Capcir, Conflent, Rosselló i Vallespir, zostało przyłączonych do Francji, tworząc nową prowincję. W 1790 roku, w ramach reform administracyjnych, do Roussillon dołączono region Fenouillèdes, tworząc departament Pireneje Wschodnie.
Jedynym wyjątkiem w inkorporacji w ramach pokoju pirenejskiego jest miasto Llívia, które pozostało częścią Hiszpanii.
Podsumowanie
- Roussillon jest krainą historyczną w południowej Francji.
- Stolicą jest Perpignan.
- Było częścią Galii Narbońskiej, Królestwa Wizygotów, Akwitanii, Aragonii i Królestwa Majorki.
- Przynależność do Francji ustalono w 1659 roku po pokoju pirenejskim.
- Obecnie wchodzi w skład departamentu Pireneje Wschodnie.
Bibliografia
- Encyclopædia Britannica, Eleventh Edition