Rostołty – wieś w województwie podlaskim
Rostołty to wieś położona w województwie podlaskim, w powiecie białostockim, w gminie Juchnowiec Kościelny. W latach 1975–1998 miejscowość ta administracyjnie należała do województwa białostockiego.
Historia i odkrycia archeologiczne
Wieś ma bogatą historię, w przeszłości będąc królewszczyzną. W latach 30. XX wieku oraz w latach 1960-62 przeprowadzono prace wykopaliskowe, podczas których odkryto pięć kurhanów z III wieku n.e., związanych z kulturą wielbarską. Znalezione przedmioty, w tym ozdoby i przedmioty codziennego użytku, są przechowywane w Muzeum Podlaskim w Białymstoku.
Szkoła i społeczność lokalna
W okresie międzywojennym we wsi funkcjonowała szkoła podstawowa, lecz budowa nowego obiektu nie została ukończona. W 1961 roku zakończono elektryfikację Rostołt, a w tym samym roku oddano do użytku nową szkołę. Pierwszą kierowniczką była Władysława Samosiewicz, a szkoła działała do początku lat 70.
W 1965 roku trąba powietrzna zniszczyła część zabudowań, jednak po odbudowie zniknęły strzechy z dachów. Mimo prób, wieś nie doczekała się organizacji komitetu POP, a mieszkańcy oparli się kolektywizacji. W latach 70. w budynku b. szkoły działał Klub „Ruch”.
Organizacje i życie kulturalne
W Rostołtach działały różne organizacje, takie jak kółko rolnicze, Koło Gospodyń Wiejskich, Ludowy Zespół Sportowy „Pogrom” oraz Związek Młodzieży Wiejskiej do końca lat 80. XX wieku. W okresie „błotostrady” wielu młodych mieszkańców przeniosło się do miast.
W 2000 roku, przy wjeździe do wsi, mieszkańcy wystawili kapliczkę, przy której odbywają się nabożeństwa majowe i czerwcowe. W 2010 roku powstało Stowarzyszenie Rostołty, a w 2012 roku uzupełniono sieć wodociągową o kanalizację. Budynek byłej szkoły został odnowiony, a w nim urządzono świetlicę wiejską i sklep.
Przynależność religijna
Mieszkańcy Rostołt należą do parafii Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Tryczówce.
Podsumowanie
Rostołty to wieś o bogatej historii, dynamicznym rozwoju społecznym oraz aktywności kulturalnej, która z powodzeniem łączy tradycję z nowoczesnością.