Reklama
Dzisiaj jest 10 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama
Reklama
Reklama

Roślina ruderalna

Rośliny Ruderalne

Rośliny ruderalne to gatunki, które zasiedlają tereny przekształcone przez działalność człowieka, takie jak obszary miejskie, drogi, parkingi oraz wysypiska. Charakteryzują się one preferencją gleb bogatych w sole mineralne i związki azotowe. Zwykle dominują na tych terenach przez kilka lat, po czym ustępują miejsca roślinom typowym dla ekosystemów, chyba że wierzchnia warstwa gleby została całkowicie zniszczona.

Reklama

Podział Roślin Ruderalnych

  • Rośliny Szczelin Murów i Dachów: Rośliny te muszą znosić skrajne warunki, takie jak duże różnice temperatur oraz ograniczony dostęp do wody. Często występują w tej grupie rośliny jednoroczne, sukulenty oraz gatunki rozsiewane przez wiatr.
  • Rośliny Hałd Górniczych: Hałdy szybko zasiedlane są przez rośliny wiatrosiewne. W początkowych etapach dominują rośliny jednoroczne, a później pojawiają się gatunki wieloletnie, głównie hemikryptofity. Większość gatunków to rodzime rośliny, chociaż występują również gatunki obce. Z czasem na hałdach mogą pojawić się również drzewa oraz niektóre storczyki.
  • Rośliny Wydepczysk i Przydroży: Na tych terenach często występują mchy i niskie rośliny naczyniowe. W wyniku zasolenia, typowa roślinność może zniknąć, a pojawiają się gatunki odporne na zasolenie. Przykładem jest warzucha duńska, która coraz częściej występuje w Europie Zachodniej.

Roślinność ruderalna jest ważnym elementem ekosystemów miejskich, a jej obecność może wskazywać na zmiany w środowisku oraz adaptację roślin do trudnych warunków życia.

Reklama
Reklama