Ropienka
Ropienka to wieś w Polsce, zlokalizowana w województwie podkarpackim, w powiecie bieszczadzkim, w gminie Ustrzyki Dolne. Miejscowość znajduje się w dolinie potoku Ropienka i jest siedzibą parafii rzymskokatolickiej Świętej Barbary, która przynależy do dekanatu Ustrzyki Dolne w archidiecezji przemyskiej.
Historia
Wieś została założona w 1513 roku na prawie wołoskim, będąc wówczas własnością szlachecką Piotra Kmity. W 1546 roku Ropienka weszła w skład łacińskiej parafii w Tyrawie Wołoskiej. W przeszłości miejscowość była siedzibą urzędu gminy (1939-1944) oraz gminy Ropienka (1973-1977). Od 1975 do 1998 roku Ropienka należała do województwa krośnieńskiego.
W XIX wieku właścicielkami posiadłości były Aniela Białobrzeska i Margareta Niesiołowska. W okresie II Rzeczypospolitej wieś wchodziła w skład powiatu leskiego w województwie lwowskim. W latach 1943-1946 miały miejsce tragiczne wydarzenia, gdy nacjonaliści ukraińscy z OUN-UPA zamordowali 31 Polaków oraz 1 Ukraińca, który sprzeciwiał się tym zbrodniom. Ofiary upamiętnia pomnik wzniesiony w 1969 roku.
Ludzie związani z Ropienką
- Aleksander Niesiołowski – uczestnik powstania styczniowego w 1863, właściciel dóbr Ropienka.
- Franciszek Niesiołowski – uczestnik powstania styczniowego w 1863, właściciel dóbr Nowosielce Kozickie.
- p. Kurpiel – uczestnik powstania styczniowego w 1863, rymarz z Ropienki.
- Elgin Scott – pilot 317 Dywizjonu Myśliwskiego „Wileńskiego”, syn przemysłowca i konsula brytyjskiego, który eksploatował ropę naftową w rejonie Ropienki.
- Andrzej Bardecki – ksiądz katolicki, kierownik działu religijnego „Tygodnika Powszechnego”.