Reklama
Dzisiaj jest 9 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama
Reklama
Reklama

Ronald Pelton

Ronald (William) Pelton – Biografia i działalność szpiegowska

Ronald Pelton (ur. 18 listopada 1941, zm. 6 września 2022) był amerykańskim analitykiem wywiadu w Agencji Bezpieczeństwa Narodowego (NSA), który sprzedał Związkowi Radzieckiemu istotne informacje, do których miał dostęp w wyniku 14-letniej pracy w NSA.

Reklama

Pelton studiował na Indiana University, gdzie uczył się języka rosyjskiego, a następnie w 1960 roku wstąpił do Sił Powietrznych USA. Po zwolnieniu w 1964 roku pracował w telewizji, a potem dołączył do NSA. W NSA był autorem Encyklopedii Podsłuchów, dotyczącej radzieckiej komunikacji.

Wydarzenia prowadzące do aresztowania

W 1979 roku Pelton opuścił NSA z powodu długów, co wzbudziło wątpliwości co do jego wiarygodności. Jego aresztowanie nastąpiło po podsłuchaniu rozmowy telefonicznej 14 stycznia 1980 roku, w której jego tożsamość mogła zostać zidentyfikowana. Pelton, po zniszczeniu śladów, zdołał opuścić ambasadę radziecką, co zaskoczyło agentów FBI.

Reklama

Sprawa nabrała tempa w sierpniu 1985 roku, gdy Witalij Jurczenko, oficer KGB, zdezerterował do USA i wspomniał o spotkaniu z byłym pracownikiem NSA. Analiza nagrań z 1980 roku doprowadziła agentów do Peltona.

Operacja Ivy Bells

Pelton ujawnił, że Amerykanie wykorzystywali okręty podwodne do podsłuchu radzieckich rozmów na Morzu Ochockim w ramach operacji Ivy Bells. 15 października 1985 roku FBI rozpoczęło inwigilację Peltona, jednak początkowe metody nie przyniosły rezultatów.

W listopadzie 1985 roku, podczas konfrontacji z agentami FBI, Pelton przyznał się do kontaktów z KGB i przyjął 35 tysięcy dolarów za swoje usługi. Jego zeznania posłużyły jako dowód do aresztowania.

Wyrok i uwolnienie

W czerwcu 1986 roku Pelton został skazany na trzykrotne dożywotnie więzienie. Po 29 latach, 24 listopada 2015 roku, został zwolniony.

Podsumowanie

Ronald Pelton był kluczową postacią w historii szpiegostwa zimnowojennego, a jego działania miały poważne konsekwencje dla bezpieczeństwa narodowego USA.

Reklama
Reklama