Roman Polko – Krótki Życiorys
Roman Polko (ur. 8 listopada 1962 w Tychach) to generał dywizji Wojska Polskiego oraz oficer dyplomowany sił powietrznodesantowych i specjalnych. Jest doktorem nauk wojskowych w specjalności kierowanie organizacją.
Wykształcenie
Polko studiował w Wyższej Szkole Oficerskiej Wojsk Zmechanizowanych we Wrocławiu (1981-1985) oraz Akademii Obrony Narodowej w Warszawie (1994-1996). Ukończył również specjalistyczne kursy w USA i w 2008 roku uzyskał tytuł doktora nauk wojskowych.
Służba wojskowa
W 1981 roku rozpoczął służbę w Siłach Zbrojnych PRL. Dowodził m.in. 6. Batalionem Desantowo-Szturmowym oraz Wojskową Formacją Specjalną GROM. Brał udział w misjach UNPROFOR i KFOR oraz II wojnie w Zatoce Perskiej. Po konflikcie z kierownictwem Sztabu Generalnego Wojska Polskiego przeszedł do rezerwy, ale w 2006 roku został przywrócony do służby i objął stanowisko zastępcy szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego.
Służba państwowa
W 2005 roku był doradcą ds. bezpieczeństwa Prezydenta Warszawy, a po wyborach w 2005 roku objął stanowisko doradcy Ministra Spraw Wewnętrznych. W 2011 roku został powołany do zespołu zajmującego się Strategicznym Przeglądem Bezpieczeństwa Narodowego.
Inna działalność
- Uczestnictwo w programach telewizyjnych, takich jak Fear Factor i Fort Boyard.
- Członkostwo w Radzie Patronackiej Instytutu Jagiellońskiego.
- Współpraca z Fundacją Byłych Żołnierzy i Funkcjonariuszy Sił Specjalnych „Szturman”.
Publikacje
Jest autorem i współautorem kilku książek, m.in. „Gromowładny” oraz „Bezpiecznie już było”. Jego publikacje koncentrują się na tematyce związanej z bezpieczeństwem i dowodzeniem.
Awanse i odznaczenia
- Podpułkownik – 1999
- Generał brygady – 2006
- Generał dywizji – 2007
Otrzymał liczne odznaczenia, w tym Srebrny Krzyż Zasługi oraz medale NATO i ONZ.
Podsumowanie
Roman Polko to doświadczony wojskowy i specjalista w dziedzinie bezpieczeństwa, który pełnił istotne funkcje zarówno w armii, jak i w administracji państwowej. Jego działalność obejmuje również pisarstwo i udział w mediach.