Dzisiaj jest 16 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł

Roman Ogryczak

Roman Ogryczak

Roman Ogryczak, właściwie Ogrydziak, urodził się 14 lutego 1873 roku w Utracie, w powiecie jarocińskim. Zawodowo był stolarzem, a jego działalność narodowa w Gdańsku rozpoczęła się około 1900 roku, kiedy to osiedlił się w tym mieście i założył warsztat stolarski. W 1904 roku ożenił się z Apolonią Tomaszewską, która również angażowała się w działalność narodową.

Działalność w Gdańsku

Po utworzeniu Wolnego Miasta Gdańska Ogryczak stał się kluczową postacią Gminy Polskiej, organizacji, której przewodniczył od 13 stycznia 1935 roku aż do jej połączenia ze Związkiem Polaków w maju 1937 roku. Jego aktywność obejmowała również członkostwo w Towarzystwie Ludowym „Jedność” oraz polskich chórów.

Ofiara II wojny światowej

W wyniku wybuchu II wojny światowej Ogryczak padł ofiarą brutalnych działań hitlerowskich. 1 września 1939 roku został ciężko pobity w Victoriaschule, a jego obrażenia były na tyle poważne, że zmarł w obozie Zivilgefangenenlager Neufahrwasser. Jego ciało początkowo pochowano na cmentarzu na Biskupiej Górce, a po wojnie ekshumowano i przeniesiono na cmentarz na Zaspie.

Bibliografia

  • Gdańsk 1939. Wspomnienia Polaków-Gdańszczan, wybór i opracowanie Brunon Zwarra, Gdańsk 1984

Roman Ogryczak pozostaje symbolem polskiej społeczności Gdańska oraz ofiar hitlerowskiej agresji na Polskę.