Dzisiaj jest 24 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama

Roman Andrzejewski (duchowny)

Chcę dodać własny artykuł

Roman Andrzejewski

Roman Andrzejewski (19 lutego 1938 – 7 lipca 2003) był polskim duchownym rzymskokatolickim i biskupem pomocniczym diecezji włocławskiej od 1981 do 2003 roku. W 1973 uzyskał doktorat z filologii klasycznej. Był także aktywnym wykładowcą i tłumaczem, zaangażowanym w wiele inicjatyw duszpasterskich.

Życiorys

Urodził się w Morzyczynie, gdzie uczęszczał do Liceum św. Piusa X we Włocławku. Po zdaniu matury w 1957 roku, studiował filozofię i teologię w Wyższym Seminarium Duchownym we Włocławku, a następnie filologię klasyczną na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, gdzie uzyskał magisterium w 1966 roku. W 1973 obronił pracę doktorską na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

W latach 1966-1984 prowadził wykłady z łaciny oraz patrologii w KUL i Włocławku. W okresie studiów w Rzymie był spikerem polskiej sekcji Radia Watykańskiego. Andrzejewski aktywnie uczestniczył w pracach nad przekładem Dziejów Apostolskich do Biblii poznańskiej oraz tłumaczeniu dokumentacji procesu beatyfikacyjnego biskupa Michała Kozala.

14 listopada 1981 roku został mianowany biskupem pomocniczym diecezji włocławskiej. Jako biskup był zaangażowany w różne działania duszpasterskie i organizacyjne, pełniąc m.in. funkcje w Episkopacie Polski oraz zarządzając diecezją w okresach przejściowych.

Osiągnięcia i inicjatywy

  • Przewodniczył Komisji ds. Duszpasterstwa Rolników (1988–1996).
  • Ustanowił Wydawnictwo Duszpasterstwa Rolników i wspierał prasę rolniczą.
  • Współorganizował Klub Inteligencji Katolickiej we Włocławku.

Andrzejewski zmarł 7 lipca 2003 roku i został pochowany w sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Licheniu.

Odznaczenia i upamiętnienie

Otrzymał honorowy tytuł Obrońcy Lwowa oraz Krzyż Sybiraka. Był honorowym członkiem Związku Więźniów Politycznych okresu stalinowskiego i Związku Sybiraków. W 2004 roku fundacja „Solidarna Wieś” ustanowiła nagrodę jego imienia, a w 2017 roku jego imię nadano Szkole Podstawowej w Morzyczynie.