„`html
Rokitnica
Rokitnica (niem. Röchlitz) to wieś położona w województwie dolnośląskim, w powiecie złotoryjskim, w gminie Złotoryja. Znajduje się na Pogórzu Kaczawskim, w obszarze przejściowym między Sudetami a Niziną Śląsko-Łużycką.
Podział administracyjny
W latach 1975–1998 Rokitnica należała do województwa legnickiego.
Położenie
Wieś usytuowana jest w rozszerzeniu doliny Kaczawy, na niewielkim wzgórzu o wysokości 203 m n.p.m., gdzie rozwinęła się w wyniku rozbudowy grodziska.
Historia
Rokitnica powstała w XIII wieku, kiedy to książę Henryk I Brodaty wzniósł gród, w którym często przebywał. To on nadał prawa górnicze miastu Złotoryja. Nazwa miejscowości pojawia się w średniowiecznym utworze „Vita Sanctae Hedwigis” z około 1300 roku.
Zabytki
W Rokitnicy znajdują się następujące zabytki, które wpisano do wojewódzkiego rejestru zabytków:
- Kościół filialny pw. św. Michała Archanioła – wczesnogotycka budowla z połowy XIII wieku, ufundowana przez świętą Jadwigę. Po zniszczeniach w 1451 roku, został odbudowany na przełomie XV i XVI wieku oraz przebudowany w stylu barokowym w latach 1710–1713. Wnętrze kościoła zdobi późnobarokowy ołtarz oraz rzeźby.
- Cmentarz przykościelny
- Cmentarz parafialny – z 1885 roku.
- Ruiny zamku – powstały na podwalinach grodziska w XIII wieku, uznawane za jedne z najstarszych murowanych budowli w Polsce. Historyczne źródła podają, że Henryk I Brodaty spędzał tu czas z żoną Jadwigą.
„`