Reklama
Dzisiaj jest 9 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama
Reklama
Reklama

Rodzimowierstwo

Rodzimowierstwo

Rodzimowierstwo to system wierzeń etnicznych, zarówno historycznych, jak i współczesnych, który nawiązuje do tradycji przedchrześcijańskich. Opiera się na mitologii i wierzeniach lokalnych społeczności w ramach konkretnych grup kulturowych lub etnicznych. Osoby wyznające tę wiarę określane są jako rodzimowiercy.

Reklama

Terminologia

Pojęcie rodzimowierstwa wywodzi się z pejoratywnych terminów, takich jak pogaństwo i neopogaństwo. Składa się z dwóch słów: „wiara”, oznaczającego zespół zasad dotyczących światopoglądu, oraz „rodzima”, odnoszącego się do tradycji danej społeczności lub regionu. Współczesne użycie tego terminu zaczęło się na przełomie XX i XXI wieku, początkowo odnosząc się do tradycji słowiańskiej, a później także do innych przedchrześcijańskich wierzeń etnicznych, takich jak celtyckie czy pruskie. Dlatego często stosuje się dodatkowe określenia, np. rodzimowierstwo słowiańskie.

Rodzimowierstwo w Europie

W kulturze germańskiej najpopularniejszym nurtem rodzimowierczym jest rodzimowierstwo germańskie, w tym Ásatrú. Na terenach związanych z Celtami rozwija się neodruidyzm, który odnosi się do rytuałów Gorsedd oraz rodzimowierstwa celtyckiego.

Reklama

Rodzimowierstwo w Polsce

W Polsce, w okresie międzywojennym, pojawiły się ruchy odwołujące się do rodzimowierstwa słowiańskiego, takie jak Koło Czcicieli Światowida czy Zadruga. Po 1989 roku zarejestrowano kilka związków wyznaniowych, w tym:

  • Rodzimy Kościół Polski
  • Rodzima Wiara
  • Zachodniosłowiański Związek Wyznaniowy „Słowiańska Wiara”
  • Związek Wyznaniowy Rodzimowierców Polskich Ród

Istnieją również inne, mniej formalne grupy. Do tradycji indoeuropejskiej w Polsce nawiązuje Klan Ausran.

Reklama
Reklama