Rigoletto
Rigoletto to opera skomponowana przez Giuseppe Verdiego, z libretto autorstwa Francesco Marii Piave, oparte na dramacie Victora Hugo „Król się bawi”. Prapremiera miała miejsce w 1851 roku w Gran Teatro La Fenice w Wenecji. Początkowo opera miała nosić tytuł „Klątwa”, ale ostatecznie zmieniono go na „Rigoletto”.
Postacie
- Rigoletto, książęcy błazen – baryton
- Książę Mantui – tenor
- Gilda, córka Rigoletta – sopran
- Sparafucile, morderca – bas
- Maddalena, siostra Sparafucila – alt
- Giovanna, służka Rigoletta – mezzosopran
- Hrabia Ceprano – bas
- Hrabina Ceprano – sopran
- Hrabia Monterone – bas
- Marullo, dworzanin – baryton
- Borsa, dworzanin – tenor
- Paź – mezzosopran
Treść
Akt I
W pałacu księcia Mantui odbywa się bal, podczas którego książę wyjawia swoje bezwzględne podejście do życia. Rigoletto, jego błazen, jest obiektem nienawiści, a jego ironiczne komentarze prowadzą do zemsty ze strony hrabiego Monterone, który rzuca na błazna i księcia straszliwe przekleństwo. Po powrocie do domu Rigoletto martwi się o swoją ukochaną córkę Gildę, którą ukrywa przed światem. Gilda zakochuje się w księciu, który przybywa do jej domu przebrany za studenta.
Akt II
Książę, nieświadomy porwania Gildy przez dworzan, czuje smutek na myśl o jej losie. Rigoletto, szukając Gildy, zostaje wyśmiany przez dworzan. Gdy Gilda ucieka z pałacu, opowiada ojcu o porwaniu i miłości do księcia. Rigoletto postanawia zemścić się za zniewagę i śpiewa o planowaniu zemsty.
Akt III
W domu Sparafucila książę zaleca się do Maddaleny, nieświadomy niebezpieczeństwa. Rigoletto, pragnąc zemsty, przyprowadza Gildę, która postanawia poświęcić się, aby uratować ukochanego. Po morderstwie, które Rigoletto zlecił, odkrywa w worku martwą Gildę, co prowadzi do jego rozpaczy i realizacji przekleństwa hrabiego Monterone.
Sławne arie
- Questa o quella – aria księcia Mantui z aktu I
- Oh! Mio padre – duet Gildy i Rigoletta z II aktu
- Caro nome – aria Gildy z aktu II
- Cortigiani, vil razza dannata – aria Rigoletta z II aktu
- Si, vendetta – duet Rigoletta i Gildy kończący akt II
- La donna è mobile – aria księcia Mantui z aktu III
- Bella figlia dell’amore – kwartet z III aktu
- Gilda! mia Gilda! – aria Rigoletta kończąca operę
Bibliografia
Opera „Rigoletto” jest uznawana za jedno z najwybitniejszych dzieł Verdiego, łączące emocje z melodramatem i bogatą warstwą muzyczną.