Reklama
Dzisiaj jest 10 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama
Reklama
Reklama

Rezerwat przyrody Wąwóz Homole

Rezerwat Przyrody „Wąwóz Homole”

Rezerwat „Wąwóz Homole” to krajobrazowy obszar chroniony o powierzchni 58,64 ha, założony w 1963 roku. Mieści się w Małych Pieninach, w gminie Szczawnica, w powiecie nowotarskim (województwo małopolskie). Zarządzany przez Nadleśnictwo Krościenko, ma na celu ochronę cennych osobliwości przyrody oraz krajobrazu.

Reklama

Geologia i Rzeźba Terenu

Wąwóz Homole ma długość około 800 m i charakteryzuje się V-kształtnym kanionem z stromymi ścianami o wysokości do 120 m. Wąwóz powstał w wyniku tektonicznych fałdowań oraz działania potoku Kamionka, który tworzy kaskady i jest wypełniony dużymi głazami.

Flora i Fauna

W rezerwacie występuje zróżnicowana flora i fauna. Po utworzeniu rezerwatu teren uległ zalesieniu, a na stromych zboczach rosną jałowce oraz wielogatunkowe lasy z dominacją świerka, buka i jaworu. Wśród krzewów można spotkać bez koralowy i porzeczkę alpejską.

Reklama

Na niezalesionych obszarach rośnie kilka zespołów roślinności naskalnej, w tym:

  • Zespół kostrzewy bladej
  • Zespół seslerii skalnej
  • Zespół trzcinnika pstrego

Rezerwat jest domem dla 9 gatunków roślin chronionych, takich jak bluszcz pospolity, cis pospolity, dziewięćsił bezłodygowy, lilia złotogłów oraz rzadkie gatunki jak dwulistnik muszy i urdzik karpacki. W wapiennych skałach gniazdują pustułki, sokoły oraz puchacze, a w wąwozie można spotkać salamandry i żaby trawne.

Szlak Turystyczny

W rezerwacie znajduje się zielony szlak turystyczny prowadzący przez Wąwóz Homole, Dubantowską Dolinkę oraz Polanę pod Wysoką, co czyni go atrakcyjnym miejscem dla turystów.

Reklama
Reklama