Rezerwat Przyrody „Lubsza”
Rezerwat „Lubsza” to leśny obszar chroniony w gminie Lubsza, położony w województwie opolskim, na terenie Stobrawskiego Parku Krajobrazowego oraz w obszarze Natura 2000 „Lasy Barucickie”. Znajduje się około 3 km na północny wschód od wsi Lubsza, przy drodze do Rogalic.
Informacje podstawowe
- Powierzchnia: 16,48 ha (stan od marca 2018 r.)
- Data utworzenia: 1958 r.
- Ochrona: ścisła
- Współrzędne: 50°55′50″N 17°34′10″E
Cele ochrony
Celem utworzenia rezerwatu jest ochrona pozostałości naturalnego lasu mieszanego, w którym występują buka i dąb. Obszar ten jest istotny z naukowego punktu widzenia.
Bioróżnorodność
W rezerwacie stwierdzono 66 gatunków roślin naczyniowych, z których żaden nie podlega obecnie ochronie gatunkowej. Wcześniej, do 2014 roku, chronione były przylaszczka pospolita i konwalia majowa. Na terenie rezerwatu występują również chronione gatunki chrząszczy saproksylicznych, takie jak:
- jelonek rogacz
- pachnica dębowa
- ciołek matowy
- wynurt
Zarządzanie i infrastruktura
Nadzór nad rezerwatem sprawuje Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Opolu. Zgodnie z planem ochrony ustanowionym w 2018 roku, obszar objęty jest ochroną ścisłą. Przez teren rezerwatu przebiega znakowany żółtym kolorem szlak turystyczny oraz ścieżka dydaktyczna, co umożliwia jego odwiedzanie i poznawanie lokalnej przyrody.