„`html
Rezerwat Przyrody Łąck
Rezerwat Przyrody Łąck znajduje się w gminie Łąck, w województwie mazowieckim, w obrębie Gostynińsko-Włocławskiego Parku Krajobrazowego. Został utworzony Zarządzeniem Ministra Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego w dniu 19 kwietnia 1979 roku i zajmuje powierzchnię 15,50 ha.
Cel Ochrony
Pierwotnym celem ochrony rezerwatu było zachowanie starodrzewu sosnowego oraz miejsc lęgowych czapli siwej. Obecnie, z powodu braku miejsc lęgowych dla tego gatunku, rezerwat został sklasyfikowany jako leśny. Celem ochrony jest teraz zachowanie zespołu grądu Tilio-Carpinetum z licznymi przestojami sosnowymi.
Klasyfikacja Rezerwatu
- Typ: rezerwat leśny (fitocenotyczny, zbiorowiska leśne)
- Podtyp: lasy mieszane nizinnych (lmn)
Walory Przyrodnicze
Teren rezerwatu leży na utworach trzeciorzędowych, obejmujących piaski, iły i żwiry, z glinami zwałowymi pochodzenia czwartorzędowego. Charakteryzuje się formami plejstoceńskimi, takimi jak morena czołowa i równina denudacyjna.
Drzewostan rezerwatu składa się głównie z sosny, z dębami w wieku około 200 lat, osiągającymi wysokość do 30 m i średnią grubością 62 cm. Na terenie rezerwatu zidentyfikowano 174 gatunki roślin naczyniowych, w tym 3 gatunki chronione oraz 12 gatunków mchów.
Gatunki Chronione
- Konwalia
- Kruszyna
- Turówka leśna
Osobliwości Florystyczne
W rezerwacie występują również rzadkie gatunki roślin, takie jak zachyłka trójkątna i klon polny.
Informacje Dodatkowe
Rezerwat Przyrody Łąck jest ważnym elementem ochrony przyrody w regionie, wspierającym bioróżnorodność oraz zachowanie cennych ekosystemów leśnych.
„`