Rezerwat Przyrody Gorbacz
Rezerwat Przyrody Gorbacz znajduje się w gminie Michałowo, w województwie podlaskim. Został utworzony w 1966 roku i obecnie zajmuje powierzchnię 222,72 ha. W przeszłości jego obszar był powiększany w latach 1968 i 2013. Jest to rezerwat torfowiskowy, którego celem jest ochrona torfowisk wysokich, przejściowych i niskich oraz humotroficznego jeziora Gorbacz.
Opis jeziora i ekosystemu
Jezioro Gorbacz ma powierzchnię 12,71 ha, a jego głębokość waha się od 0,2 do 1 m. Dno zbiornika porastają różnorodne rośliny wodne, takie jak:
- rdestnice
- ramienice
- grzybienie północne
W pobliżu brzegów jeziora znajdują się pła, łozowiska oraz szuwary trzcinowe. W rezerwacie występują także mszaki, takie jak tujowce (Thuidium), skorpionowiec brunatnawy (Scorpidium scorpioides) oraz parzęchlin (Meesia).
Ochrona i zarządzanie
Rezerwat jest zarządzany przez Nadleśnictwo Żednia, a nadzór sprawuje Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Białymstoku. Zgodnie z planem ochrony, który został ustanowiony w 2003 roku, obszar ten objęty jest ochroną czynną. Gorbacz znajduje się w granicach dwóch obszarów sieci Natura 2000:
- „Ostoja Knyszyńska” (PLH200006)
- „Puszcza Knyszyńska” (PLB200003)
Znaczenie przyrodnicze
Rezerwat odgrywa istotną rolę w ochronie różnorodności biologicznej oraz stanowi ważne miejsce dla zachowania reliktów flory postglacjalnej. Stanowi również ostoję dla takich gatunków jak cietrzewie.
Rezerwat Przyrody Gorbacz jest zatem kluczowym obszarem ochrony przyrody w województwie podlaskim, przyczyniającym się do zachowania unikalnych ekosystemów torfowiskowych oraz ochrony różnorodnych gatunków roślin i zwierząt.