Rezerwat Przyrody Góra Zborów
Rezerwat przyrody Góra Zborów, o powierzchni 45,00 ha, znajduje się w obrębie Jury Częstochowskiej. Został utworzony na podstawie Zarządzenia Ministra Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego z dnia 30 sierpnia 1957 roku. W jego granicach znajdują się dwa wzgórza: Góra Zborów i Kołoczek, które charakteryzują się wapiennymi ostańcami osiągającymi wysokość do 30 metrów oraz licznymi drogami wspinaczkowymi.
Góra Zborów, najwyższe wzniesienie byłego województwa częstochowskiego (462 m), stanowi popularny punkt widokowy. Na jej szczycie znajduje się wieżyczka triangulacyjna, wmurowana przez Niemców podczas okupacji.
Flora i Fauna
W rezerwacie występuje około 210 gatunków roślin naczyniowych. Szata roślinna jest zróżnicowana i strefowo-pasmowa:
- Las sosnowy
- Las grądowy
- Buczyńsudecka z żywcem dziewięciolistnym w runie
- Buczyń kwaśna
- Murawy kserotermiczne
- Zbiorowiska naskalne na najwyższych partiach
Ochrona i Zarządzanie
Rezerwat jest administrowany przez Towarzystwo Miłośników Ziemi Zawierciańskiej, chociaż niewielki oddział leśny (0,15 ha) znajduje się w zasięgu Nadleśnictwa Koniecpol. Obszar rezerwatu podlega ochronie czynnej i krajobrazowej na mocy zadań ochronnych ustanowionych na okres pięciu lat w czerwcu 2019 roku. Rezerwat nie posiada aktualnego planu ochrony.
Lokalizacja
Rezerwat usytuowany jest w gminie Kroczyce, w powiecie zawierciańskim, województwie śląskim. Współrzędne geograficzne to 50°34′24″N 19°31′48″E.
Podsumowanie
Góra Zborów jest nie tylko rezerwatem przyrody, ale także ważnym miejscem dla wspinaczy i miłośników natury, oferującym unikalne zjawiska krasowe oraz bogaty ekosystem.