Rezerwat Przyrody „Góra Choina”
Rezerwat „Góra Choina” znajduje się w południowo-zachodniej Polsce, w Górach Wałbrzyskich, w województwie dolnośląskim. Jego lokalizacja to północno-wschodnia część Gór Czarnych, na zboczu wzniesienia Choina, około 1 km na południowy wschód od miejscowości Zagórze Śląskie.
Rezerwat, o powierzchni 19,13 ha, został utworzony w 1957 roku na podstawie zarządzenia Ministra Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego. Jego celem jest ochrona rzadkich gatunków roślin i naturalnych zbiorowisk roślinnych, a w szczególności naturalnego lasu mieszanego na wzgórzu Choina oraz ruin zamku piastowskiego Grodno.
Charakterystyka Terenu
Rezerwat znajduje się na gnejsowym wzgórzu Choina, które osiąga wysokość 450 m n.p.m. Na jego szczycie usytuowany jest średniowieczny zamek Grodno. Od północno-wschodniej strony przylega do niego Jezioro Bystrzyckie, które oddziela rezerwat od Gór Sowich.
W rezerwacie występują lasy liściaste, w tym ciekawe okazy starodrzewu dębu, lipy i buka. Na gnejsowych skałkach można podziwiać malownicze widoki. W bogatym runie leśnym występują różnorodne gatunki chronione, takie jak:
- dzwonek pokrzywolistny
- kokoryczka wielokwiatowa
- naparstnica
- wiele gatunków storczyków
- paproci
Obszary Chronione
Rezerwat znajduje się w obszarze Natura 2000 PLH020071 „Ostoja Nietoperzy Gór Sowich” oraz w Obszarze Chronionego Krajobrazu Gór Bardzkich i Sowich.
Bibliografia
- Marek Staffa, „Wędrówka przez Sudety Środkowe: Góry Wałbrzyskie, Góry Suche, Góry Sowie, Góry Bardzkie”, Wyd. PTTK Warszawa, Kraków, 1982
- Sudety Środkowe. Skala 1:40000. Jelenia Góra: Wydawnictwo Turystyczne Plan, 2005