Rezerwat przyrody „Głazowisko Łopuchowskie”
Rezerwat przyrody „Głazowisko Łopuchowskie” został utworzony na mocy Zarządzenia Ministra Ochrony Środowiska i Zasobów Naturalnych z dnia 1 lipca 1988 roku. Zajmuje powierzchnię 15,88 ha w gminie Jeleniewo, w miejscowości Łopuchowo (woj. podlaskie), i znajduje się w granicach Suwalskiego Parku Krajobrazowego.
Klasyfikacja rezerwatu
Rezerwat klasyfikowany jest jako:
- typ: geologiczne i glebowe (Gg), podtyp: skały, minerały, osady i gleby (sm)
- typ środowiska: mieszany (M), podtyp: lasy i łąki (l)
Walory przyrodnicze
Rezerwat charakteryzuje się unikalnym krajobrazem wyniesień czołowo-morenowych, które powstały w wyniku zlodowacenia bałtyckiego. Obejmuje fragmenty dwóch wałów moren bocznych pomiędzy jeziorem Hańcza a doliną Szeszupy.
Ze względu na geologię, amfiteatralne ukształtowanie oraz niewielkie zniszczenia erozyjne, obszar ten stanowi klasyczny przykład unikalnych form polodowcowych w Europie. W północnej części rezerwatu znajduje się jeden z najwyższych wałów czołowomorenowych, osiągający wysokość 258,75 m n.p.m., a jego strome fragmenty mają wysokość względną do 40 m.
Flora i fauna
Dominującym siedliskiem jest las mieszany świeży, z obecnością olsu. Występują tu gatunki takie jak:
- świerk
- sosna
- dąb
- brzoza
- olsza
W rezerwacie można spotkać także rośliny chronione, w tym:
- wawrzynek wilczełyko (Daphne mezerum)
- lilia złotogłów (Lilium martagon)
- sasanka otwarta (Pulsatilla patens)
- kukułka plamista (Dactylorhiza maculata)
Ochrona
Rezerwat nie posiada aktualnego planu ochrony, jednak jego obszar objęty jest ochroną czynną na podstawie obowiązujących zadań ochronnych.