Rezerwat Przyrody Dębowiec
Dębowiec to faunistyczny rezerwat przyrody zlokalizowany w gminie Gubin, w województwie lubuskim, na terenie Nadleśnictwa Gubin. Rezerwat został utworzony w 1984 roku i zajmuje powierzchnię 9,39 ha.
Jego celem jest ochrona starodrzewu dębowego oraz rzadkich gatunków owadów, takich jak jelonek rogacz i kozioróg dębosza. Dominującym zespołem roślinnym w rezerwacie jest kwaśna dąbrowa. Na terenie rezerwatu znajdują się również fragmenty boru sosnowego. Drzewostan składa się głównie z dębów bezszypułkowych, które mają ponad 250 lat, oraz sosen zwyczajnych w wieku ponad 200 lat. Zidentyfikowano tu 24 gatunki roślin naczyniowych oraz 18 gatunków mszaków, a także gniazduje tu 24 gatunki ptaków.
Rezerwat jest objęty ochroną czynną zgodnie z planem ochrony ustanowionym w 2003 roku.
Ścieżka Edukacyjna Dzikowo
W pobliżu rezerwatu, około 800 m na zachód, znajduje się ścieżka edukacyjna „Dzikowo”, stworzona przez Nadleśnictwo Gubin. Ścieżka, o zarysie trójkąta, zaczyna się i kończy w miejscowości Dzikowo. Wzdłuż trasy można zobaczyć m.in. mrowiska, budki lęgowe, dostrzegalnię pożarniczą, różne pułapki na owady, oraz pomnikowe dęby bezszypułkowe.
Ścieżka ma dwie wersje długości: skróconą o długości 2,5 km oraz dłuższą – 4,5 km.