Reklama
Dzisiaj jest 9 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama
Reklama
Reklama

Rewolwer Enfield No.2

Rewolwer No.2 Mk I – brytyjski rewolwer wojskowy produkowany przez Royal Small Arms Factory (RSAF) w Enfield w okresie przedwojennym i II wojny światowej, kalibru .38 (9,65 mm). Oficjalnie oznaczony jako Pistol, Revolver, No. 2 Mk 1.

Reklama

Historia konstrukcji

Rewolwer No.2 Mk I powstał w wyniku doświadczeń z I wojny światowej, kiedy to brytyjskie War Office postanowiło zastąpić rewolwery Webley kal. .455 nową konstrukcją. Zamiast pistoletów, zdecydowano się na stworzenie nowego rewolweru z mniejszym kalibrze, co miało na celu zmniejszenie odrzutu i masy broni. Wybrano nabój .38 S&W.

Propozycję skonstruowania nowego rewolweru złożyła firma Webley & Scott, jednak z powodu obaw o utratę patentu, projekt został zrealizowany przez RSAF w Enfield. Po kilku latach prac prototyp został gotowy w 1927 roku, a produkcja seryjna rozpoczęła się w 1932 roku.

Reklama

W 1930 roku wprowadzono do uzbrojenia nową amunicję, która jednak naruszała międzynarodowe konwencje. W 1937 roku wprowadzono nowy nabój z pociskiem pełnopłaszczowym. Do 1939 roku wyprodukowano 16 500 egzemplarzy rewolweru No.2, które głównie trafiły do załóg pojazdów pancernych.

W odpowiedzi na problemy zgłaszane przez czołgistów, w 1938 roku powstała zmodyfikowana wersja No.2 Mk I*, pozbawiona ogona kurka, a mechanizm spustowy zmieniono na DAO. Produkcja rewolwerów została zwiększona podczas II wojny światowej, a do 1945 roku w zakładach w Enfield wyprodukowano około 250 000 sztuk.

Rewolwery No.2 zostały wycofane z uzbrojenia w 1957 roku, ustępując miejsca innym modelom.

Wersje

  • No.2 Mk I – pierwsza wersja seryjna z mechanizmem spustowym SA/DA.
  • No.2 Mk I* – wersja z mechanizmem DAO, bez ogona kurka.
  • No.2 Mk I** – uproszczony wariant pozbawiony bezpiecznika kurkowego.
  • No.2 Mk I** z lufą 2″ – modyfikacja sprzedawana na amerykańskim rynku cywilnym.

Opis konstrukcji

Enfield No.2 Mk I* był rewolwerem o szkielecie dzielonym z mechanizmem DAO i sześciostrzałowym bębnem.

Reklama

Bibliografia

  • Leszek Erenfeicht, Rewolwer Enfield No2, Strzał 1/2003.
Reklama