Ręszów
Ręszów, znany w niemieckiej wersji jako Ransen, to wieś położona w województwie dolnośląskim, w powiecie lubińskim, w gminie Ścinawa. W latach 1975–1998 miejscowość należała administracyjnie do województwa legnickiego. Z danych z 2006 roku wynika, że wieś liczyła 290 mieszkańców, a według Narodowego Spisu Powszechnego z 2011 roku, w Ręszowie mieszkało 276 osób.
Kościół pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny
Kościół filialny pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, wzmiankowany od 1376 roku, to późnogotycka budowla jednonawowa z czworoboczną wieżą. W 1509 roku był prowadzony przez brata zakonu Świętego Ducha, a w 1619 roku wieża została odbudowana przez Friedricha von Nostitz. Wnętrze kościoła zachowało wyposażenie z II połowy XVII wieku, a na zewnętrznych ścianach można zobaczyć płyty i epitafia nagrobne.
Cmentarz
Przykościelny cmentarz, obecnie zamknięty, ma owalny kształt. Wokół cmentarza rosną lipy, a wśród mogił wyróżnia się płyta Benno Ringelhanna, organisty i nauczyciela, który pełnił swoją funkcję przez 38 lat. W pobliżu kościoła znajduje się budynek dawnej szkoły z około 1650 roku.
Zespół pałacowy
W Ręszowie znajduje się zespół pałacowy, wzniesiony w 1787 roku na miejscu wcześniejszej rezydencji rodu von Nostitz. Pałac o trzech skrzydłach, zbudowany na planie podkowy, został znacznie przebudowany przez Georga Sigismunda von Unruh. Ostatni właściciel przed 1945 rokiem, Heinrich Oswald von Sprenger, również modernizował budynek. W skład zespołu wchodzi również park oraz zabudowania folwarczne, w tym obora, stodoła i spichrz.
Pomnik poległych
W centralnej części wsi znajduje się pomnik z 1922 roku, upamiętniający poległych w I wojnie światowej mieszkańców Ręszowa. Pomnik został odrestaurowany w 2003 roku.
Bibliografia
- Bogna Oszczanowska, Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Miasta i Gminy Ścinawa, Wojewódzki Ośrodek Dokumentacji Zabytków we Wrocławiu, 1999.