Dzisiaj jest 11 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł

Republika Zjednoczonych Prowincji

Republika Zjednoczonych Prowincji

Republika Zjednoczonych Prowincji, znana również jako Republika Siedmiu Zjednoczonych Prowincji Niderlandzkich, powstała z siedmiu protestanckich prowincji północnych Niderlandów. Po unii utrechckiej w 1579 roku, zdetronizowano hiszpańskiego króla Filipa II w 1581 roku. Republika została oficjalnie proklamowana w 1588 roku, a jej charakter był protestancki, kalwiński.

Wilhelma Orańskiego, który został zamordowany w 1584 roku, zastąpił jego syn Maurycy z Nassau jako namiestnik. Po okresie rozejmu w 1609 roku, wojna z Hiszpanią wznowiła się, a w 1648 roku Hiszpania uznała niepodległość Zjednoczonych Prowincji.

Rozkwit Gospodarczy

Od końca XVI wieku Prowincje przeżywały rozkwit gospodarczy, co przyczyniło się do rozwoju handlu zamorskiego i powstania kompanie handlowych, takich jak Holenderska Kompania Wschodnioindyjska. Holandia odegrała ważną rolę w kolonizacji Ameryki Północnej i wydała znane postacie w nauce i sztuce, takie jak Rembrandt.

Upadek Republiki

Republika zakończyła swój bieg po wybuchu wojny domowej w latach 1785–1787, w której rywalizowały frakcje „patriotów” i oranżystów. Interwencja Prus przywróciła władzę Orańczykom. Ostateczny upadek nastąpił w 1795 roku, kiedy Niderlandy zostały zajęte przez wojska francuskie, co doprowadziło do proklamacji Republiki Batawskiej.

Struktura Państwa

Republika była konfederacją siedmiu prowincji, z centralnym organem – Stanami Generalnymi, rezydującymi w Hadze. Stany Prowincjonalne podejmowały decyzje na szczeblu prowincji, a stadhouder był namiestnikiem i dowódcą sił zbrojnych. Ustrój charakteryzował się decentralizacją, a władza skupiała się w rękach regentów – bogatych mieszczan i arystokratów.

Struktura Społeczna

W Republice dominowało mieszczaństwo, z silnym patrycjatem i ubogimi rzemieślnikami. Chłopstwo, choć liczniejsze, miało marginalne znaczenie w polityce. Szlachta miejska integrowała się z patrycjatem, a plebs składał się z uboższej części społeczeństwa.

Religia

Kalwinizm zyskał status dominującej religii, a Holenderski Kościół Reformowany był de facto kościołem państwowym do 1795 roku. Choć katolicyzm był formalnie zakazany, mógł funkcjonować w ograniczonym zakresie. Inne wyznania, takie jak luteranie czy mennonici, miały możliwość praktykowania swojego kultu.

Imperium Morskie

W latach 90. XVI wieku Holandia rozpoczęła dynamiczny rozwój handlu, co doprowadziło do powstania potężnego imperium morskiego, rywalizującego z Hiszpanią, Portugalią i Anglią. Agresywna polityka gospodarcza oraz kalwinistyczne podejście do przedsiębiorczości sprzyjały ekspansji handlowej i kolonialnej Niderlandów.