Dzisiaj jest 9 lutego 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama

Religia starożytnego Egiptu

Chcę dodać własny artykuł

Religia starożytnego Egiptu – politeistyczny system wierzeń wyznawany przez starożytnych Egipcjan.

Bogowie i kult zwierząt

Religia egipska opierała się na czci lokalnych bóstw, które uważano za władców miast. Wierzono także w półbogów, zwanych geniuszami, związanych z codziennym życiem, ale nie posiadających świątyń. Kult zwierząt był powszechny; zwierzęta postrzegano jako wcielenia bogów, a ich wizerunki często wykorzystywano jako amulety.

Główne ośrodki religijne

Heliopolis

W Heliopolis skoncentrowano kult słońca. Według mitologii, bóg Atum stworzył siebie i dwójkę bogów: Szu (susza) i Tefnut (wilgoć). Ich potomkami byli Geb (ziemia) i Nut (niebo), tworząc tzw. Wielką Enneadę, do której należeli Ozyrys, Set, Izyda i Neftydy.

Busiris

Busiris był centrum mitologii ozyriańskiej. Ozyrys, syn Geba i Nut, rządził ziemią, ale został zabity przez brata Seta. Po śmierci został wskrzeszony przez Ra i stał się władcą świata zmarłych.

Hermopolis

W Hermopolis cześć oddawano Thotowi, bogu księżyca. Stworzył on Ogdoadę, osiem bóstw, które przyczyniły się do powstania świata.

Koncepcja duszy

Egipcjanie wierzyli, że człowiek składa się z ciała, ba (duszy) i ka (ducha opiekuńczego). Po śmierci ba i ka pozostawały w związku z ciałem, które powinno być zachowane w nienaruszonym stanie. W tym celu zmarłych grzebano w suchych miejscach, a kult zmarłych obejmował składanie ofiar i rytuały mające na celu połączenie duszy z ciałem.

Herezja echnatońska

W XIV wieku p.n.e. faraon Echnaton wprowadził reformę religijną, przekształcając politeizm w monoteizm skupiony na kulcie słońca. Reforma ta jednak załamała się po jego śmierci.

Zanik i spuścizna

Jednym z ostatnich aktywnych ośrodków religijnych była świątynia na wyspie File, zamknięta na polecenie cesarza Justyniana. Religia egipska wpłynęła na różne nurty, w tym hermetyzm i kemetyzm, które odwołują się do starożytnych tradycji egipskich.