Rejowiec – Krótka Charakterystyka
Rejowiec to miasto w Polsce, zlokalizowane w województwie lubelskim, w powiecie chełmskim. Leży w historycznej ziemi chełmskiej i od 1 stycznia 2017 roku posiada status miasta. Na dzień 31 grudnia 2019 roku, liczba mieszkańców wynosiła 2068.
W historii Rejowca, od XVI wieku do końca XVII wieku, miejscowość była w rękach spadkobierców Mikołaja Reja. W kolejnych latach właścicielami byli m.in. hetman Wacław Rzewuski oraz rodziny Boreckich, Studzińskich, Zaleskich i Ossolińskich. Józef Kajetan Ossoliński, jako właściciel, wybudował w 1796 roku cerkiew unicką i pałac dla swojej córki. W XIX wieku, dzięki Józefowi Budnemu, rozwijał się przemysł, powstały cukrownia i młyny.
Rejowiec utracił prawa miejskie w wyniku represji caratu po upadku powstania styczniowego, lecz w 2016 roku mieszkańcy opowiedzieli się za przywróceniem statusu miasta. Miejscowość znajduje się 14 km na zachód od Chełma.
Zabytki
- Pałac Ossolińskich (I połowa XIX w.)
- Cmentarz żydowski
- Cerkiew unicka (Kościół św. Michała Archanioła) z końca XVIII w.
- Neogotycki kościół pw. św. Jozafata (1906-1907)
- Zespół pałacowo-parkowy z XIX wieku
Wspólnoty wyznaniowe
- Kościół rzymskokatolicki: parafia św. Jozafata Kuncewicza
- Świadkowie Jehowy: zbór Rejowiec (Sala Królestwa ul. Dąbrowskiego 10B)
Szlaki turystyczne
- Pieszy szlak turystyczny: Szlak Ariański
- Rowerowy szlak turystyczny: Szlak Mikołaja Reja
Podsumowanie
Rejowiec to miasto o bogatej historii i znaczących zabytkach, które od 2017 roku ponownie cieszy się statusem miejskim. Miejscowość jest miejscem o różnorodnym dziedzictwie kulturowym oraz aktywności turystycznej, co przyciąga zarówno mieszkańców, jak i turystów.